Haber

İsrail Ordusuna Ait Zırhlı Araç, Filistinli Sivil Aracı Sürüklerken Devrildi

İsrail ordusuna ait bir zırhlı araç, Filistinli sivil bir arabayı toprak yola sürüklerken devrildi.

Sosyal medyada yer alan görüntülere göre olay, işgal altındaki Batı Şeria’da yasadışı Yahudi yerleşim birimlerinin ve Filistin kasabalarının yoğunlaştığı kuzeydeki Zatara kontrol noktasında meydana geldi.

İsrail askerleri, önlerinde duran Filistinli sivil araca zırhlı araçla çarpıp sürüklemeye başladı. İsrail askeri aracının sürüklediği otomobil yol kenarındaki toprak alanda takla atarken, aynı anda zırhlı araç da devrildi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilerin “hareket özgürlüğüne” kısıtlamalar

Batı Şeria’da yaklaşık 3 milyon Filistinli İsrail işgali altında yaşıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria’ya yayılan yasadışı Yahudi yerleşimlerinde ve yasadışı yerleşimlerde yaklaşık 500 bin yerleşimci İsrail yasalarının koruması altında yaşıyor.

İsrail işgal uygulamaları altında yaşayan Filistinliler bölgede seyahat etmek istediklerinde silahlı askerlerin ve silahlı özel güvenlik güçlerinin beklediği yaklaşık 200 kontrol noktasından geçmek zorunda kalıyor.

Bunun dışında İsrail askerleri Filistinlilerin köy, kasaba, kasaba ve şehirlerinin giriş ve çıkışlarında diledikleri zaman kontrol noktaları kurabiliyor.

İşgal altındaki Batı Şeria’daki kavşaklarda kurulan bazı kontrol noktalarından sadece Yahudi yerleşimcilerin geçişine izin veriliyor, Filistinlilerin geçişi ise engelleniyor.

Birleşmiş Milletler’in Ağustos 2023’te açıkladığı rakamlara göre Batı Şeria’da trafiğe çıkan Filistinlilerin önünde yaklaşık 645 farklı türde fiziki engel bulunuyor.

İnsan hakları örgütleri, İsrail askerlerinin kontrol noktalarında “Filistinlileri sözlü ve fiziki olarak taciz ettiğini, haklarını ihlal ettiğini ve yolculuklarından uzaklaştırdığını” belirtiyor.

7 Ekim’de Gazze Şeridi çevresinde başlayan olayların ardından İsrail ordusu, Batı Şeria’daki Filistin kasabalarına giden ana yolları beton bloklar, demir bariyerler ve toprak duvarlar örerek araç geçişine kapattı.

Filistinliler evlerine ulaşmak için toprak ve dağlık yolları kullanmak zorunda kalıyor; Batı Şeria’da bir yerden diğerine gitmek bir labirentte dolaşmaya benziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu