Ekonomi

JPMorgan, kripto piyasaları için teminat çağrısı riskine dikkat çekti

Investing.com – JPMorgan tahlilleri kripto piyasalarının mümkün bir FTX iflasının tesiriyle haftalarca sürebilecek kaldıraç kaybına maruz kalabileceğini argüman etti. Analistler, ayrıyeten bu kriz ortamında Bitcoin’in 13.000 dolara kadar gerileyebileceği ikazında bulundu.

JPMorgan tahlilleri yayımladığı raporda FTX ve iştiraki Alameda Research’ün ticari bağlantı içinde olduğu kripto şirketlerinin teminat daveti serisine başlayabileceğini iddia etti. Bu rapor, FTX’in muhtemel iflasının, öbür kripto şirketlerini de peşinden sürükleyeceğine dair kaygıların ortasında geliyor.

Analizler, ayrıyeten Bitcoin’deki düşüşü de ele aldı. En büyük kripto parada düşüş ivmesinin nereye kadar devam edebileceğine dair bir görüş sunmak için üretim maliyetleri dikkate alındı. Bu maliyet, Bitcoin madenciliğinde bir ünite BTC üretmek için harcanan güç ve başka masraflardan oluşuyor.

Şu an Bitcoin üretim maliyetinin 15.000 dolar olduğu belirtilen raporda Bitcoin fiyatının, yaz aylarındaki 13.000 dolarlık üretim maliyetine kadar çekilebileceğinden bahsedildi.

ABD enflasyon verilerinin açıklanacağı saatlerde volatilite artabilir

Bitcoin, dün kapanışa hakikat 15.590 dolara kadar geriledikten sonra Asya süreç saatlerinde taban düzeyden yaklaşık %8 oranında bir toparlanma gördü ve şu an 16.700 dolar bandında süreç görüyor. Lakin piyasada krizin yeni bir boyuta ulaşabilme ihtimali, yatırımcıları huzursuz etmeye devam ediyor. Bunun yanında bugün ABD enflasyon verisinin açıklanacağı saat diliminde mümkün volatilite artışının akabinde piyasanın hangi tarafa hakikat ilerleyeceği merak konusu olarak kalmaya devam ediyor.

FTX kriziyle ilgili aktüel durumda Sam Bankman-Fried’ın şirketinin iflasını önlemek için acil fon arayışına devam ettiği biliniyor. Lakin bu eforun nasıl sonuçlanacağı ve fon bulunsa dahi FTX’in iflasını önlemekte başarılı olup olamayacağı belirsizliğini koruyor.

JPMorgan analistleri, raporunda karamsar bir tablo çizmesine karşın az da olsa bir aralık bıraktı. Kripto sanayisini önemli formda etkileyen Terra çöküşü sonrası daha düşük risklerin alınmaya başladığına dikkat çeken analistler, muhtemel bir FTX iflasında kripto para piyasası genelinin bu sefer daha az etkilenebileceğini sav etti.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu