Haber

İsrail güçleri Batı Şeria’daki gösterilerde bir Filistinliyi yaraladı

İşgal altındaki Batı Şeria’da düzenlenen yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri protestolarına müdahale eden İsrail güçleri, bir Filistinliyi yaraladı.

İsrail askerleri, Kalkilya kentinin Kefr Kadum beldesi ile Nablus’un Beyt Decen, Beyta ve Karyut bölglerinde, El Halil kentinin Babu Zaviye bölgesinde düzenlenen yasa dışı Yahudi yerleşim üniteleri zıddı şovlara müdahale etti.

Filistin Halk Direniş Komiteleri Koordinatörü Murat Şetivi, yayımladığı açıklamada, İsrail güçlerinin Kalkilya’nın Kefr Kadum beldesinde göstericilere karşı kauçuk kaplı mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandığını kaydetti.

İsrail güçlerinin müdahalesinde bir Filistinlinin yaralandığı, onlarca Filistinlinin de atılan göz yaşartıcı gaz nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdiği belirtildi.

Nablus ve El Halil kentlerinde de İsrail güçleri yasa dışı Yahudi yerleşim ünitelerini protesto eden Filistinlilere göz yaşartıcı gazlarla müdahale etti.

Yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim ünitesi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 600 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da sıkıntı hale getiriyor.

Uluslararası hukuka nazaran, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim üniteleri yasa dışı kabul ediliyor.

Yasa dışı Yahudi yerleşim üniteleri inşasına karşı Filistinliler her hafta cuma günü protestolar düzenliyor.

İsrail güçleri protestoculara, gerçek ve plastik merminin yanı sıra göz yaşartıcı gazla müdahale ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu