Ekonomi

ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetlerine yeni teknolojiler kazandıracak

ASELSAN, kara sistemleri alanında geliştirdiği yeni teknolojileri Türk Silahlı Kuvvetleri kullanımına sunmaya hazırlanıyor.

Milli Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) tarafından desteklenen 5. Kara Sistemleri Semineri’nde güvenlik güçlerinin kara unsurlarının kullandığı ve kullanmaya başlayacağı sistemler ele alındı.

ASELSAN Kara ve Silah Sistemleri Program Direktörü Serhan Özsoy, etkinlikte yaptığı sunumda, şirketin kara sistemleri alanında son dönemde yaptığı çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projesi’nde kıymetli gelişmeler kaydettiklerini tabir eden Özsoy, proje kapsamında her faaliyet alanlarında üstün yeteneklere sahip sistemleri araçlara kazandırdıklarını söyledi.

Özsoy, projede kalifikasyon etabının tamamlandığını, birinci araç teslimatlarına başlayacaklarını belirterek, “Önümüzdeki hafta içinde ilk teslim törenini gerçekleştiriyor olacağız.” dedi.

Fırat M60T modernizasyonu kapsamında ek yetenekler kazandırılan tanklara yönelik çalışmaların sürdürdüğüne dikkati çeken Özsoy, ulusal olarak geliştirilen Volkan-M Atış Denetim Sistemi’ne ilişkin olarak da önemli mesafe katettiklerini dile getirdi. Özsoy, “Bu yıl içinde kalifikasyonunu tamamlayacağız. 2000’li yıllarda yurt dışı kaynaklı bir halde modernize edilmiş, tankların beyni olarak nitelendirebileceğimiz atış denetim sistemi yerli ve ulusal hale getirilecek.” diye konuştu.

“Altay için misyona hazırız”

Altay tankının atış kontrol elektronik sistemlerini sağladıklarını anlatan Özsoy, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz ay bir kabul faaliyetimiz gerçekleşti. ASELSAN alt sistemlerine yönelik kabul muayene faaliyetlerini tamamladık. Kısa vakit içinde Altay Projesi’nde de önemli aşamalara geçileceği öngörülüyor. ASELSAN olarak burada göreve hazırız. Hatta Volkan-M’de olduğu üzere, Altay için Dönem-1’de gerçekleştirilen atış kontrol sistemini yenileştirerek hatta teknik olarak daha üst seviyeye taşıdığımız Volkan-2 Atış Kontrol Sistemi’nin kalifikasyonunu bu yıl içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz.”

Özsoy, Alkar Havan Sistemleri Eser Ailesini 4×4 araçlara entegre edip seri üretim kapsamında teslimatlar gerçekleştirdiklerini, BMC ve Nurol Makina ile bu sistemlerin ihracatına yönelik mukaveleler imzaladıklarını söyledi. Özsoy, sabit tesis uygulamalarının da Kara Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlandığını kaydetti.

Klasik tavan modernizasyon projelerine devam ettikleri bilgisini paylaşan Özsoy, yıl içinde 60 mm Akıllı Atış Denetim Sistemi, 81 ve 120 mm Havan Tevcih Sistemleri’nin kalifikasyonlarının tamamlanarak pilot üretimlerin Kara Kuvvetlerine teslim edildiğini söyledi.

Zırhlı araçlara aktif koruma

Yeni Nesil Fırtına Obüsü’nün kalifikasyon çalışmalarını da bu yıl tamamlayacaklarını söz eden Özsoy, “yeni nesil Fırtına”ların en süratli halde envantere sunulmasına katkıda bulunduklarını belirtti.

Özsoy, kamyona monteli Panter Obüsü ve havada taşınabilir Boran obüsleri atış denetim sistemlerini ASELSAN’ın üstlendiğini anlatarak, pilot üretimlerin tamamlandığını, testlerin başarıyla devam ettiğini, kısa sürede seri üretime geçilmesinin öngörüldüğünü söyledi.

ASELSAN’ın uzaktan komutalı silah sistemleri alanındaki muvaffakiyetini vurgulayan Özsoy, 24 ülkede 3700’den fazla sistemin kullanıldığını söyledi.

Özsoy, Kama Aktif Koruma Sistemi’ne yönelik yürüttükleri çalışmalar hakkında da bilgiler vererek, şunları kaydetti:

“Savunma Sanayii Başkanlığımız ile yürütülen bir teknoloji kazanım yükümlülüğü projesi kapsamında ASELSAN etkin müdafaa sistemlerinin bir harp başlığı alt projesi olarak kıymetlendirilebilir. Küçük zırhlı araçlar yahut sabit tesislerde kullanılabilecek bir etkin müdafaa sistemini geliştiriyoruz. Patlatma ve saha testleri hayli başarılı gidiyor. Kısa müddet içinde Akkor ve Pulat’la başlayan aktif koruma sistemlerimizin yanına Kama Sistemi’ni ekleyebileceğimizi kıymetlendiriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu