Haber

Almanya’dan Türkiye’ye İsveç mesajı: Sözünüzü tutun

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı İsveç’in NATO üyeliğini bir an önce onaylamaya davet etti. NATO dışişleri bakanları toplantısına katıldığı Norveç’in başkenti Oslo’da gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Baerbock, tüm NATO müttefiklerinin Finlandiya ve İsveç ile İttifak’a dahil olmaları konusunda görüştüklerini ve “İttifak’a güvenmenin çok değerli olduğunu vurguladı. böyle zamanlarda verilen sözler”. Bakan Baerbock, Temmuz ayında Litvanya’da yapılacak NATO Zirvesi’nde, “İsveç’i nihayet üye olarak kabul etmenin” büyük önem taşıdığına değindi.

Annalena Baerbock, Ukrayna’nın olası NATO üyelik sürecine ilişkin olarak, İttifak’ın “açık kapı politikasının” geçerli olduğunu ancak “sürmekte olan bir savaşın ortasında yeni bir üyelikten söz edilemeyeceğini” söyledi. Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy daha önce Temmuz ayında yaptığı zirvede ülkesi için NATO üyeliğinin yolunun açılmasını talep etmişti.

STOLTENBERG TÜRKİYE’YE GİDİYOR

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de İsveç’in üyelik sürecini hızlandırmak için “yakın gelecekte” Ankara’ya gideceğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceğini belirtti. Stoltenberg Oslo’da yaptığı açıklamada, “İsveç’in üye olacağından elbette eminim. Bunun bir an önce gerçekleşmesi için çaba harcıyoruz.”

İsveç ile birlikte NATO üyeliği için başvuran Finlandiya, 4 Nisan’da İttifak’a 31. üye olarak katıldı. İsveç’in üyeliği henüz Macaristan ve Türkiye tarafından onaylanmadı. NATO üyesi devletlerin devlet ve hükümet liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan zirve, 11-12 Temmuz tarihlerinde Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gerçekleştirilecek. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu