Haber

Zelenski’nin gizli tutulan bir operasyonla ABD’ye gittiği ortaya çıktı! Savaş uçakları konuşlandırıldı

UkraynaCumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, 24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşının ardından ilk kez yurtdışına çıktı. Birinci rota olarak ABD’yi seçen başkanın bölgeye ulaşabilmesi için çok gizli bir operasyon düzenlendiği ortaya çıktı. Washington güvenle.

ZİYARET POLONYA’DAN BAŞLADI

Güvenlik nedeniyle son ana kadar duyurulmayan ziyaret, Polonya’nın Rzesow kentinden başladı. ABD’ye yönelik Boeing C-40 askeri nakliye uçağı, Ukrayna liderini Avrupa’dan ABD’ye göndermek için dün yerel saatle 08:15’te havalandı.

ALMANYA CASUS UÇAĞI GÖNDERDİ

Kalkıştan bir saat önce Almanya, Zelenski’nin Rus denizaltılarının devriye gezdiği tehlikeli derecede geniş Kuzey Denizi’ne kolay geçişi için bir Boeing AWACS casus uçağı gönderdi.

SAVAŞ UÇAĞI İNGİLTERE ÜZERİNDEN KALDI

Zelensky’nin uçağı İngiltere üzerinden geçerken, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-15 savaş uçağı İngiltere hava üssünden havalandı ve Ukrayna liderinin uçuşuna eşlik etti. F-15 savaş uçağı, Zelenski’nin uçağı İskoçya’yı geçtikten kısa bir süre sonra Mildenhall, Suffolk’taki üssüne döndü.

UÇUŞU BİN KİŞİ TAKİP ETTİ

Zelenski’nin uçağa binmeden önce ABD’ye gideceğini bildiren tweet’i Avrupa’da heyecan yarattı. Binlerce kişi, Ukrayna liderinin Polonya’dan ABD’ye uçuşunun en azından bir kısmını çevrimiçi olarak izledi. Uçak kısa bir süre Berlin üzerinde ve ardından kısa bir süre Grönland kıyılarında görüldü.

OPERASYON BAŞARIYLA TAMAMLANDI

ABD NATO savaş uçakları ve casus uçaklarının katıldığı operasyon başarıyla tamamlandı. Zelenski’yi taşıyan uçak, saat 20.00 civarında başkent Washington DC’deki Müşterek Üs Andrews Askeri Havalimanı’na indi. Zelenskiy, Şubat ayında başlayan Rus işgalinden bu yana ilk yurt dışı ziyaretini gerçekleştirdi. Zelenski, ziyareti sırasında geleneklerini bozmadı ve yeşil bir sweatshirt ve çizme giydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu