Haber

Yabani hayvanlar mumyalanarak yaşatılıyor

Yabani hayvanlar mumyalanarak yaşatılıyor

VAN – Van YYU Yabani Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkez Müdürlüğü’nde bölgede nadir bulunan ve doğada ölü bulunan yaban hayvanları mumyalama yöntemiyle yaşatılıyor.

Doğada doğal yollarla veya kaçak avcılar tarafından yaralanan yabani hayvanlar tedavi edilmek üzere Van YYÜ Yabani Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getiriliyor. Merkez Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan ve ekibi, yaralı birçok yabani hayvanı tedavi ederek yaşam alanlarına kavuştururken, tedavi sırasında ölen ya da doğada ölü bulunan vahşi hayvanları da mumyalama tekniğiyle adeta mumyalıyor. Özellikle nesli tükenen, nesli tehlikede olan ve çok nadir bulunan yabani hayvanlara mumyalama işlemi uygulayan Prof. Dr. Aslan bu sayede bölgedeki vahşi hayvanların yaşam alanlarının kayıt altına alınmasını sağlıyor. Van Gölü Havzası’nda çok ender görülen ve çoğunlukla trafik kazası sonucu ölü olarak merkeze getirilen porsuk, ayı, toy kuşu, vaşak, su samuru ve birçok yabani hayvana mumyalama işlemi uygulandı.

“Yeniden doğaya kazandırılamayan vahşi hayvanlar yok olmasın diye mumyalama yapıyoruz”

Van Gölü havzasındaki tüm vahşi hayvanlarla ilgilendiklerini, sorunlarına çözüm üreterek ekolojik istikrarın devamı için çalıştıklarını belirten Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Bu bakımdan Van Gölü havzasının sulak alanları bozulmamış ve yok olmamıştır ve birçok sulak alanı bünyesinde barındırması nedeniyle yaban hayvanı türü tarafında oldukça kuvvetlidir. Nesli tükenmekte olan avcılar tarafından vurularak merkezimize getirilen yaban hayvanları tedavi edilerek doğaya kazandırılmaktadır.Tüm imkanlarımıza rağmen tedavi sonucu doğaya kazandırılamayan yaban hayvanlarını gelecek nesillerin yaşaması için mumyalıyoruz. onları daha yakından görmek için.Asıl amacımız yabani hayvanları doğal alanlarında tutmak ama trafik kazasında ölmek veya doğaya geri kazandırmak.20 yıldır merkezimizde ölmüş vahşi hayvanların mumyalanmasını yapıyoruz, Bunları da vatandaşların daha yakından görmesi için zaman zaman sergiliyoruz” dedi.

yenicaga-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu