Ekonomi

Verginin bugünü ve gelecekteki rotası EY Türkiye Vergi Konferansı’nda ele alındı

EY Türkiye tarafından 23-24 Kasım 2022 tarihlerinde düzenlenen Vergi Konferansı’nda lokal ve global vergi gündemi ile bu alandaki en yeni gelişmeler birçok farklı perspektifte ele alındı.

Uluslararası vergi, kontrol ve danışmanlık şirketi EY (Ernst & Young) tarafından klasik olarak düzenlenen Vergi Konferansı’nda; vergi alanındaki değerli gündem mevzuları, düzenlemeler ve uygulamalar EY önderlerinin ve farklı bölümlerden uzmanların iştirakiyle tüm boyutları ile tartışıldı. “Geleceği bugünden inşa etmek” temasıyla 23 Kasım’da fiziki, 24 Kasım’da ise online olarak düzenlenen aktiflikte, iş dünyasından önder şirketlerin üst seviye yöneticileri ve EY Türkiye Vergi Kısmı profesyonelleri pahalı görüşlerini paylaştı. İki gün süren konferansta; teknolojinin vergi alanında aktif kullanımının ehemmiyeti, dünyada ve Türkiye’de gündemde olan vergi düzenlemeleri, iklim değişikliğinin vergi üzerine tesirleri, teşebbüsçüler açısından vergi ve teşviklerin kıymeti üzere hususların da dahil olduğu birçok oturum düzenlendi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan EY Türkiye Ülke Lideri Metin Canoğulları, son periyotta dünya ve Türkiye’yi etkileyen temel meselelere ve bunların vergi gündemine olan tesirlerine değindi.

“Türkiye üretken, çalışkan, girişimci karakteri olan bir ülke ve gücümüz büyük ölçüde buradan geliyor.” diyen Canoğulları şöyle devam etti: “Enflasyon günümüzün en çok konuşulan bahislerinden biri. En gelişmiş ülkeler dahi yüksek enflasyonla karşı karşıya. Biz ise Türkiye olarak enflasyonla bir ortada yaşamaya alışığız. Bu ortamda, finansman ve nakit idaresi birçok şirketin en kıymetli hususlarından. Mali tabloların yanlışsız hazırlanması, yanlışsız sunulması ve vergilerin gerçek tablolar üzerinden verilmesi hayli kıymetli. Son devirde elde edilen kârlara baktığımızda büyük kısmının; satışların düştüğü, arz mevcutken talebin yetersiz olduğu pandemi periyodunda birikmiş stokların enflasyonist devirdeki satışından geldiğini görüyoruz. Mevcut şartlarda bu kârların ne kadar sürdürülebilir olduğu sorusu değer kazanıyor. Bu periyotta enflasyon muhasebesinin uygulanmasını gerektiren bütün kuralların mevcut olduğunu görüyoruz. Bu hususlarda şirketlerin önünü açacak siyasetlerin geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum.”

Etkinlik kapsamında düzenlenen “C-Suite vergi gündemi” başlıklı oturumda Koç Holding Küme CFO’su Polat Şen, SAP Türkiye SEFA Bölgesi CFO’su Buluş Tüfekçi ve Sahibinden CFO’su Burcu Batı konuşmacı olarak yer aldı. Oturumun moderatörlüğünü üstlenen EY Türkiye Vergi Kısmı Lideri Erkan Baykuş vergi alanında dijitalleşmenin değerini vurguladığı konuşmasında şunları söyledi:

“EY Türkiye Vergi Kısmı olarak önceliklerimizden biri dijitalleşme konusu. Teknolojiden en uygun halde yararlanarak geliştirdiğimiz yazılımlarla vergi danışmanlığı başta olmak üzere vergi ile ilgili tüm alanlarda hizmet veriyoruz. İşlerin daha çabuk ve tesirli yapılmasını sağlayacak tahliller geliştiriyor, datayı aktif bir halde kullanan yapay zekâ temelli tahliller sunuyoruz. Büsbütün dijital bir ortamda çalışıyor ve hayli verimli sonuçlar alıyoruz. Mevcut beyannameler, e-defterler, faturalardan oluşan büyük bilgiler üzerinde farklı algoritmalar çalıştırarak tahliller yapıyor, yıllardır süregelen deneyimlerimizi de katarak yapay zekâ aracılığıyla geleceğe yönelik projeksiyonlar hazırlıyor ve tahliller sunuyoruz.”

“Verginin geleceği, geleceğin vergisi”

Etkinliğin “Verginin geleceği, geleceğin vergisi” başlıklı oturumunun moderatörlüğünü ise EY Türkiye Vergi Kısmı Şirket Ortağı Feridun Güngör üstlendi. Oturuma; EY Türkiye Vergi Kısmı Şirket Ortağı ve Teşebbüsçü Bayan Önderler Programı Başkanı Müge Tan Belviso, EY Türkiye Vergi ve Hukuk Kısmı Şirket Ortağı Av. Ahmet Sağlı, EY Türkiye Vergi Kısmı Şirket Ortağı Abdulkadir Kahraman ve EY Türkiye Vergi Kısmı Şirket Ortağı ve CESA Vergi Kalite Önderi Ersin Erdem konuşmacı olarak katıldı. Oturumun moderatörlüğünü üstlenen EY Türkiye Vergi Kısmı Şirket Ortağı Feridun Güngör şunları söyledi:

“Son yıllarda verginin milletlerarası boyutu büyük bir kıymet kazanmış durumda. Daha evvel genelde ikili taraflar ortasında gördüğümüz milletlerarası iş birliklerini artık çok daha geniş kapsamlı ve çok taraflı olarak görmeye başladık. Vergi alanında OECD üzere kuruluşların da katıldığı çok kıymetli çalışmalar yürütülüyor. Globalleşen dünyada vergi de globalleşiyor ve çok uluslu şirketlerin yanı sıra bu şirketlerle ilgili herkes bu durumdan kıymetli ölçüde etkileniyor.”

Dünyada vergi rekabetinin de değerli ölçüde değiştiğini vurgulayan Feridun Güngör şöyle devam etti:

“Günümüzde özellikle gelişmekte olan ülkelerin vergi rekabetini çok daha yoğun bir şekilde sürdürdüğünü görüyoruz. Teşvik sistemleri çok daha cömert. Vergi avantajı nedeniyle bir ülkede var olan bir şirket bu avantaj ortadan kalktığında o kadar da istekli olmayacak. Bunun sonucu olarak, çok uluslu şirketlerin faaliyette bulundukları alanlarda ve dünyanın dört bir yanına yayılan kompleks organizasyon yapılarında bazı değişikliklere gittiklerini görebiliriz.”

Ayrıca, aktiflikte paylaştığı tahlillerle büyük ilgi uyandıran Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Refet S. Gürkaynak, “2023’e bakarken dünya konjonktürü ve Türkiye ekonomisi” başlıklı oturumda konuşma yaparak bedelli görüşlerini iştirakçilerle paylaştı.

EY Vergi Konferansı’nın ikinci günü birçok daldan üst seviye yöneticinin ve EY profesyonellerinin iştirakiyle, farklı hususların kapsamlı halde ele alındığı online panellerle tüm gün devam etti. İş dünyasının büyük ilgi gösterdiği EY Vergi Konferansı gelecek yıllarda da düzenlenmeye devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu