Ekonomi

Türkiye’de Ev Fiyatı: Almanya’da 3 Milyon Türk Lirası’na Satın Alabileceğiniz Evler

Türkiye’de konut fiyatlarındaki artış herkes tarafından biliniyor. Döviz kurlarındaki artışa rağmen Avrupa ve ABD ile rekabet ettiğimiz diğer ülkelerde ev fiyatlarında alabileceğimiz evleri merak ediyorduk. O halde gelin Almanya’da euro kuruna rağmen 2-3 milyon TL’ye alabileceğimiz evleri birlikte gezelim.

Konut kredisi faizlerindeki yükselişin yanı sıra konut fiyatlarındaki artışla birlikte orta gelirli kesim sıfır faizle bile taksit ödeyemiyor.

Artık parası olanların bile kredi boyutu ne olursa olsun yatırım evi almayı düşünmediği bir ortamda, kira krizine ilişkin gelişmeler artık 3. sayfa haberlerine konu oluyor.

İstanbul’da ortalama ev fiyatları 3 milyonun üzerindeyken, kiraları yüksek, 1-2 gün harabeye dönen evler yerine, euro kurunun 30 TL sınırına dayanmasına rağmen Almanya’da nasıl ev alınır diye merak edip araştırdık. milyon. O halde size bir emlakçı gibi etrafı gezdirelim. Vizesiz Almanya’ya hoş geldiniz.

100 metrekarelik bu konut 1930 yılında inşa edilmiştir. Ailelerin yaşadığı bir konumda yer alan ev 2 katlıdır. Kileri ve hazır mutfağı var ama biraz tadilata ihtiyacı olabilir. Bu yüzden fiyatı uygun tutuldu: 79.000 euro yani yaklaşık 2 milyon 300 bin TL’ye denk geliyor.

www.immowelt.de

221 metrekare alana sahip olan bu 5 odalı ev, otoyola, kasabalara ve okullara yakın konumda yer alıyor. Zemin katında küvet, duş, mutfak, depo, 3 oda ve geniş bir koridor bulunan evin ayrıca ahşap merdivenleri, üstünde 2 oda ve deponun bulunduğu alanlar da bulunuyor. Fiyatı 100 bin euro yani yaklaşık 3 milyon TL’ye denk geliyor.

www.immowelt.de

Ev fiyatına satılık daire! İhale yoluyla satışı yapılacak olan bu ev aslında bir apartman binası. 3 katlı, 13 daireli eski bir bina olduğundan 2 ev dışında tadilata ihtiyacı vardır. Fiyat? 99 bin 999 eurodan başlayan fiyatlar (toplayıp 3 milyon diyelim)! Türkiye’de 1 ev fiyatına Almanya’da 13 ev…

www.immowelt.de

Bu sefer tek bir konut var. 10 daireli bir apartmanın çatı katı. 62,2 metrekarelik evin yaşam alanı, balkonlu oturma odası, yatak odası, çocuk odası, mutfak ve banyosu olacak şekilde planlandı. Konumu hem merkezi hem de doğayla iç içe olan bu evin aylık kirası 430 euro olan fiyatı ise 89 bin euro yani yaklaşık 2 milyon 600 bin TL.

www.immowelt.de

Son evimize geldik: 8 odalı, 210 metrekare, 1950 yılında yapılmış olmasına rağmen 2000’li yıllarda yenilenmiş ve fiyatı 100 bin euro.

www.immowelt.de

İstanbul gibi dünyanın en güzel şehri olmasına rağmen yine de dünyaya bir bakın diyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu