Haber

Tayfun Mawar Guam’ı vurdu, ada gücünü kaybetti

Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), kategori 4 tayfunun merkezinin saatte 230 kilometreye varan rüzgar hızlarıyla Guam’ın kuzey kesiminden geçtiğini bildirdi.

Guam Elektrik idaresi, son yıllarda ABD topraklarını vuran en şiddetli tayfunlardan biri olan Mawar nedeniyle adadaki 52 bin aboneden sadece 1.000’inin elektrik alabildiğini açıkladı.

170 bin nüfuslu adada afet nedeniyle herhangi bir yaralanma veya can kaybı yaşanmazken, elektrik ve suyun tekrar hizmete girmesinin günler hatta haftalar alabileceği belirtildi. NWS’nin sel ve heyelan uyarısı yapmasının ardından Guam Valisi, kıyı şeridinde yaşayan vatandaşların tahliyesine ilişkin kararname yayınladı.

Valilik yaptığı açıklamada, “Deniz seviyesi yükseldiğinde, sakinlerin tahliyesi için sadece birkaç dakika olacak” dedi. Bu yüzden şimdi hazırlanmalı ve en kötüsünü düşünmeliyiz.” ifadesi kullanıldı.

Ayrıca ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin Pasifik Okyanusu’ndaki bir deniz karası olan Guam adasında olağanüstü hal ilan ettiğini söyledi. Yetkililer, tayfunun ada halkına ve bölgenin altyapısına büyük zarar vereceği konusunda uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu