Ekonomi

Tabeladaki numara kontağı kapatır! Dizele bir büyük zam daha geliyor

Son dönemde üst üste gelen akaryakıt zamlarına bir yenisi daha eklendi. Geçen hafta motorine cuma günü 1 lira 55 kuruş, salı günü akaryakıta 2 lira, çarşamba günü otogaza 24 kuruş zam yapıldıktan sonra motorine yeniden zam geldi.

MOTOR LİTRE KAÇ LİRA OLACAK?

1 Ağustos Salı gününden itibaren motorinin litresinin 1 lira 7 kuruş artması bekleniyor. Zam sonrası motorin fiyatı İstanbul’da 36 lira 47 kuruşa, Ankara’da 36 lira 96 ​​kuruşa, İzmir’de 37 lira 13 kuruşa çıkacak.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK paylarının eklenmesi ile KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunmaktadır. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz eser fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilmekte ve belli bir fiyat değişim farkı ile gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde edilmektedir. Bu hesaplama sonucunda dağıtım şirketlerinin uyguladığı fiyatlar rekabet ve serbestlik nedeniyle şirketlere ve şehirlere göre biraz farklılık gösterebilmektedir.

termalhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu