Ekonomi

Şimşek: Yurt dışından önemli bir finansman imkanı sağlanacak

HORASIS Global Toplantısı, Bakan Şimşek, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, uluslararası yatırımcılar ve üst düzey yöneticilerin katılımıyla Gaziantep’te gerçekleştirildi.

Şimşek, Türkiye ekonomisinin görünümüne ilişkin sunumunda ekonominin makro zorluklarına, çözüm odaklı politikalara ve Türkiye’deki yatırım fırsatlarına değindi.

Ticaret ortaklarının zayıf büyümesi, uzun süre yüksek kalacak küresel faiz oranları, artan elektrik fiyatları ve güçlü doların karşılaştıkları küresel zorluklar olduğuna dikkat çeken Şimşek, enflasyonla mücadelenin en önemli öncelikleri olduğunu vurguladı.

Enflasyonu düşürmek için sıkı para politikası, seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma adımlarının uygulamaya konulduğunu belirten Şimşek, “Deprem harcamaları bütçe dengesinde geçici bir bozulmaya neden oldu. Mali disiplinin sağlanarak kamu mali dengesinin iyileştirilmesi önemli.” dedi.

Mali disiplini sağlayacak gelir ve harcama politikalarının hayata geçirildiğine işaret eden Şimşek, program dönemi sonunda bütçe açığının yüzde 3 olan Maastricht Kriterini aşacağını söyledi. altındaGerçekleştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

“Ülkemize yabancı yatırımcı ilgisi arttı”

Şimşek, Türkiye’nin borç seviyesinin düşük olduğunun altını çizerek, kamu borcunun düşük seviyesinin deprem gibi büyük bir harcamayı karşılama fırsatı yarattığını kaydetti.

Türkiye’nin asırlık büyüme ortalamasının yüzde 4,8, son 20 yıllık ortalamanın ise yüzde 5,4 olduğunu belirten Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ancak son dönemde büyüme kompozisyonunda yeniden dengelenme ihtiyacı ortaya çıktı. Artan turizm gelirlerine rağmen son dönemde güçlü iç talep ve yüksek altın ithalatı cari açığı olumsuz etkiledi. Altın ithalatının da artması bekleniyor. yeniden dengelenip normale dönmesi halinde cari açıkta iyileşme görülecektir.Ayrıca doğalgaz ve petrol üretimi potansiyelimiz önümüzdeki dönemde elektrik ihtiyacımızın bir kısmını karşılayacaktır.Son dönemde yabancı yatırımcıların ülkemize ilgisi arttı. Yurt dışından değerli bir finansman imkanı sağlanacak. Uluslararası rezervlerdeki iyileşme devam ediyor. Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikası uygulamaları kapsamlı yapısal reformlarla desteklenecek. Türkiye uluslararası ticarete ilgi gösterecek “Yatırımcılar için oldukça cazip bir ülke elverişli merkezi konumu, geniş iç pazarı, genç ve dinamik nüfusu, nitelikli ve rekabetçi iş gücü, liberal yatırım ortamı ve tamamlanmış lojistik altyapısıyla öne çıkıyor. Türkiye’nin sahip olduğu bu potansiyel değerli fırsatlar yaratıyor.”

haberdeveli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu