Haber

Sezgin Tanrıkulu’nun Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik iftiralarına ilişkin CHP’den açıklama: Kabul edilemez, konu yetkili organlarımızda görüşülecektir.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu canlı yayında yaptığı açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri 15 köylüyü helikopterden attı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de bunu doğruladı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaptığı her şey eleştiriden muaf değil, biz milletvekiliyiz. Bunları sorguluyoruz”. den de bir açıklama geldi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun “Türk Silahlı Kuvvetleri 15 köylüyü helikopterden attı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de bunu doğruladı.” Öztrak, “Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun milletimizin gözbebeği Türk Silahlı Kuvvetleri’ni suçlayan açıklamaları kabul edilemez. Bu konu yetkili organlarımızda görüşülecektir.” söz konusu. Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konu hakkında soruşturma başlattı.

“HELİKOPTERDEN 15 KÖYLÜYLE TAF”

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, konuk olduğu canlı yayında Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili skandal ifadeler kullandı. Açıklamalarında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de ele alınabileceğini belirten Tanrıkulu, “Türk Silahlı Kuvvetleri 15 köylüyü helikopterden attı. Bunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de doğruladı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaptığı her şey özgür değildir.” Eleştiri yapıyoruz, biz milletvekiliyiz. Onları sorguluyoruz. “Her türlü şüpheyi ortadan kaldırmak için bunu soruyoruz” dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Ankara Başsavcılığımız, telefonla yaptığı açıklamalar nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu uyarınca suç duyurusunda bulunmuştur. 08/09/2023 tarihinde TV100 kanalında yayınlanan Özgür Tabir Programının canlı yayınına.” “Türk Ceza Kanunu’nun 301’inci maddesinde düzenlenen ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılamak’ ve ‘Kamuoyunu tahrik ve hakaret’ suçlarından soruşturma başlatıldı. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 216’ncı maddesinde düzenlenen “Nefret ve Düşmanlık”. Söylendi.

CHP’DEN AÇIKLAMA: YETKİLİ KURULUŞLARIMIZLA GÖRÜŞÜLECEK

Konuyla ilgili CHP’den de açıklama geldi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun milletimizin gözbebeği Türk Silahlı Kuvvetleri’ni suçlayan açıklamaları kabul edilemez. Bu konu yetkili organlarımızda görüşülecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu