Ekonomi

SEDDK’dan sigorta ve reasürans brokerlerine yönelik düzenleme

Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından hazırlanan “Sigorta ve Reasürans Brokerleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, tüzel kişiler ve brokerlar için ödenen asgari sermaye tutarı, Ticaret Bakanlığı’nın şirket türüne göre belirlediği tutardan az olmamak üzere 250 bin liradan 2 milyon 500 bin liraya çıkarılacak ve ilave 50 bin lira ilave edilecek. Faaliyet gösterecekleri hayat ve hayat dışı alanlarda her lisans talebi için 500 bin liraya kadar. kaldırıldı.

Reasürans alanındaki lisans talebi için ilave 1 milyon lira belirlenirken, hisselerin tamamının nama yazılı olması gerektiği belirtildi. Brokerlerin kuracağı merkezi olmayan teşkilatın ilave taban ödenmiş sermaye tutarı 25 bin liradan 250 bin liraya çıkarıldı.

Kararda, kurumun brokerlerin faaliyetlerini denetleme ve gerektiğinde durdurma yetkisine sahip olduğu, brokerlerin hukuki ve mali kurallara uymaması halinde lisanslarının iptal edilebileceği vurgulandı.

Kurumun belirli sabit ve nispi tutarları değiştirme yetkisine sahip olduğu da belirtilerek, söz konusu değişikliğin Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yıllık yurt içi üretici fiyatları endeksi artış oranına göre güncelleneceği açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu