Ekonomi

Putin: Rusya ekonomisinin 2022’de yüzde 2,5 küçülmesi bekleniyor

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rusya ekonomisinin 2022 yılında beklenenden daha iyi performans gösterdiğini belirterek, “2022 yılı genelinde yüzde 2,5 daralma bekliyoruz” dedi. dedim.

Başkent Moskova’da hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmede Putin, yaptırımlara rağmen Rusya’nın petrol üretiminin geçen yıl yüzde 2 artarak 535 milyon tona ulaştığını söyledi.

Doğal gaz üretiminin yüzde 11,8 azaldığını anlatan Putin, “Ancak bildiğiniz gibi Batılı ülkelerin faaliyetleri nedeniyle küresel gaz fiyatları önemli ölçüde arttı ve bunun sonucunda Rus gaz üreticileri ve ihracatçıları Rusya’da iyi karlar elde etti. son iki yıl.” dedi.

2022’nin prestijiyle Rusya’nın bütçe açığının 3,3 trilyon ruble (yaklaşık 48 milyar dolar) ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 2,3’ü olduğuna dikkat çekerek, “Böyle bir bütçe açığı, G20 ülkeleri arasında en iyi göstergeler arasında yer alıyor. dedim.

Rusya ekonomisinin 2022 yılını beklentilerden daha olumlu bir şekilde tamamladığını belirten Putin, “Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın rakamlarına göre ekonomi geçen yılın Ocak-Kasım döneminde sadece yüzde 2,1 küçüldü. yabancıların yanı sıra kendi uzmanlarımızdan bazıları bile ekonomide yüzde 10 hatta yüzde 20 küçüldü.2022 geneli itibariyle daralmanın yüzde 2,5 seviyesinde olmasını bekliyoruz.” sözlerini kullandı.

Bazı bölge ve sektörlerde istihdam açığının devam ettiğini vurgulayan Putin, “En büyük düşüş otomotiv dışında bazı farklı alanlarda yaşandı. Devletin bu durumu düzeltmek için çalışması gerekiyor ve bunun için tüm imkanlarımız var. reel ücretlerde istihdamı ve büyümeyi teşvik etmek.” dedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu