Haber

“Plastik Atıksız Şehir” olma yolunda ilerleyen İzmir, Avrupa Atık Azaltma Haftasında

“Plastik Atıksız Şehir” olma yolunda ilerleyen İzmir, Avrupa Atık Azaltma Haftasında

Atıkların önlenmesi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Avrupa Atık Azaltma Haftası bu yıl 18-26 Kasım tarihleri ​​arasında “Ambalaj: Ambalajlı Ürün Satın Alma” temasıyla gerçekleştirilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi de atıkların azaltılması ve malzemelerin yeniden kullanılmasına yönelik hayata geçirdiği sürdürülebilir projelerle Avrupa Atık Azaltma Haftası’nda yerini alacak.

Dünya çapında giderek artan ve ciddi tehditleri de beraberinde getiren atık sorununa yönelik yürütülen farkındalık çalışmaları arasında yer alan Avrupa Atık Azaltma Haftası (EWWR), bu yıl 15’inci kez düzenleniyor. 18-26 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında web sitesi üzerinden “Ambalaj: Paketli Ürün Satın Alma” temasıyla gerçekleştirilecek etkinliğe, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, özel şirketler, eğitim kurumları ve vatandaşların yanı sıra vatandaşlar da katılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi. Avrupa Atık Azaltma Haftası kapsamında katılımcıların atık yönetimi konusunda farkındalık yaratacak faaliyetler gerçekleştirmeleri teşvik edilecek. Bu hafta gerçekleştirilen en başarılı çalışmalar EWWR ödüllerine aday gösterilecek.

“Bu yükü azaltmalıyız”

Küresel iklim krizi tehdidinin dünyayı olumsuz etkilediğini ve doğanın da atıklarla kirlendiğini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak hazırladığımız eylem planı çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2030 yılına kadar ‘plastik atıksız şehir’ haline gelmek. Gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre, doğa ve dünya bırakmak zorundayız. Bu nedenle plastik ve tek kullanımlık malzeme kullanmamaya özellikle dikkat etmeliyiz. Çünkü bu tür atıklar dünyamızı, özellikle de denizlerimizi yok ediyor. Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için herkesin sorumlulukları vardır. Havasıyla, suyuyla, iklimiyle barışık bir dünya için bu yükü azaltmalıyız” dedi.

İzmir projelerini tanıtacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı ile belediye şirketlerinden Grand Plaza Besin Turizm A.Ş., turizm, tekstil ve gıda sektörlerinde ambalaj atıklarının azaltılmasına yönelik projelerle EWWR’de yer alacak. Büyükşehir Belediyesi, atık yönetimi alanında sürdürdüğü çalışmalarını “azalt, yeniden kullan ve geri dönüştür” stratejisiyle ortaya koyacak. Avrupa Atık Azaltma Haftası’nda atık yönetimi konusunda farkındalık yaratmaya yönelik projeler de yer alacak. 2019 yılında Doğal Hayatı Savunma Derneği (WWF) ile protokol imzalayarak “Plastik Atıksız Şehirler Ağı”na katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi, özellikle paketli ürün alımına son vererek, 2019-2019 yılları arasında Yasemin Cafe’de streç sinemada soğuk sandviç servisi yaptı. Plastik kirliliğini önlemek için 24-26 Kasım. Bunun yerine doğal mumlu kumaşlarla satılacak. Yüksek yıkamaya dayanıklı kumaşlar daha sonra da kullanılabilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu