Haber

OSB’ye Karşı Direniş Çambükü Köyü’nde Sürüyor. Köylü Kadınlar 40 Yıllık Ceviz Ağaçlarını Kesmek Yerine Fidan Dikerek OSB’yi Protesto Ettiler

GENÇAĞA KARAFAZLI

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde mera alanları üzerine organize sanayi bölgesi (OSB) yapılmasına köy halkının direnişi sürüyor. Kesilen ceviz ağaçlarının yerine fidan dikerek OSB’yi protesto eden jandarma ve kadınlar arasında gerginlik yaşandı. Bir kişi gözaltına alındı. Köylü bir kadın tepki gösterdi, “Peygamberimiz ‘Öleceğinizi bilseniz bile fidan dikmeye devam edin’ buyurdu. Biz bu köyü yeşillendirmeye devam edeceğiz. Duymayan duysun, bilmeyen duysun, bilmeyen herkes duysun öğrenin, siz yok edin, biz de dikelim.”

Çambükü köyündeki mera alanında üretime başlanan OSB’ye karşı köy halkının 52 gün süren direnişi bugün de devam etti. Köylü kadınlar, OSB inşaatı için kesilen ceviz ağaçlarının yerine çocukları ile birlikte fidan dikerek eylemlerini sürdürdü. Fidanları dikilen alandan sökmek isteyen köylü kadınlar ile jandarma ekipleri arasında gerginlik yaşandı. Jandarma ekipleri kalkanlarla kadınları bölgeden çıkarmaya çalışırken, kadınlar tekme atarak karşılık verdi. Kadınların kendilerine ‘köpek’ dediğini öne süren jandarma komutanının, “Ben yaşlı erkek ve kadınları dinlemem, onlara hakaret edenleri alırım” dediği duyuldu. Jandarma ile köy halkı arasındaki tartışma uzun süre devam etti. Metin Dönmez adlı vatandaş gözaltına alındı.

TOPRAĞIMIZDA DİRENİYORUZ, BUĞDAYIMIZDA DİRENİYORUZ”

Mera alanının katledildiğini ve bölgede buğday yetiştiğini henüz ekmedikleri halde belirten kadınlar, kesilen 40 yıllık ceviz ağaçlarının yerine fidan dikmeye çalıştıklarını ifade ederek olaylara tepki gösterdi. , ancak jandarma buna engel olmak istedi. Bir Çambükü kadını dedi ki:

“Çambükü olarak direniyoruz, topraktaki buğdayımız direniyor. 800 dönüm arazi burası. 800 dönüm arazi 800 ton buğday demek. Bir avuç buğdayı yine savurmadık. Saçmasak da toprağımız. topraktan hala buğday çıkıyor bize ne olacak devlet büyüklerimize sesleniyorum devletimize sesleniyorum buğday kazmalarına rağmen topraktan çıkıyor buğdayımızı ekemedik. Buğdayımızı ekemesek de topraktan yine bizim yerimize çıkıyor.Rabbim ulu.Kazsalar da yine yeşeriyor.Birde niteliksiz toprak derler,bu niteliksiz toprak mı? , büyüyor.”

“AĞAÇLARIMIZI KESİN, BİZ TEKRAR BÜYECEĞİZ, ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Başka bir kadın, “Sayın valim köyümüze fidan bırakmadınız, ağaç bırakmadınız, kestiniz, yıktınız, kuruttunuz. Ancak Allah’ın izniyle tekrar dikiyoruz. dedi başka bir kadın.

Başka bir hanım, “Peygamberimiz ‘Öleceğinizi bilseniz de fidan dikmeye devam edin’ buyurdu. Biz bu köyü yeşillendirmeye devam edeceğiz. . Siz yok edin, biz de dikelim.” Bir başka hanım da “Bizim vazifemiz bu toprağı yeşertmek, asla vazgeçmeyeceğiz. Vazgeçmek yok. Sökerlerse dikeriz. Asla vazgeçmeyiz. Rabbimin izniyle yaparız” dedi. vazgeçmek, yorulmak ya da vazgeçmek zorunda kalmamak.”

Çocuklarıyla birlikte fidan diktiğini belirten bir başka kadın ise “Onlar kesiyor, biz dikiyoruz, utansınlar. Bizimkiler toprağı suluyor. Allah’tan bulsunlar, şeytandan bulsunlar” dedi. .”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu