Ekonomi

Ordu kivisinde verim düşüşü: Bu sene ucuz kivi yok

Ordu kivisinde verim düşüşü: Bu sene ucuz kivi yok

ORDU – Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, bu yıl kivide yüzde 50 verim kaybı yaşandığını ve fiyatların yüksek olabileceğini söyledi.

Yalova’dan sonra en çok kivinin üretildiği Ordu’da, fındığın yanında üreticilerin değerli gelir kaynakları arasında yer alan kivi, ilde geçen yıl 8 bin tonla üretildi. Olumsuz hava koşulları ve hastalıklar nedeniyle bu yıl rekoltenin 3 bin 500 – 4 bin tona kadar düşebileceği belirtildi.

“Yaylalarda yiyecek kivi bile yok.”

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, geçen yıl rekoltenin yüksek, fiyatların ise düşük olduğunu söyledi. Kivinin olumsuz hava koşulları nedeniyle tozlaşmadığını, geçen yıl 8 bin ton olan rekoltenin bu yıl 3 bin 500-4 bin tona düşebileceğini belirten Uzunlar, “Bu nehir ve deniz havzasında kivi var. yükseldikçe kivi yeme imkanı bile kalmıyor, verimde çok eksiklik oluyor.Ayrıca “Bu sene kivide hastalık çıktı ve çoğu üreticinin kivileri kurudu” dedi.

“Fiyatların yüksek olacağını öngörüyoruz”

Kivinin az olmasından dolayı kalitesinin çok yüksek olduğunu kaydeden Uzunlar, “Bu nedenle fiyatların yüksek olacağını tahmin ediyoruz. Diğer illerdeki kivi üreticilerinde de verim kaybı var. Bölgede de durum aynı. Yalova, Çarşamba ve Mersin. Geçen yıl kiviyi ucuza sattık ama bu yıl “Ucuza kivi yok” dedi.

tuzlukcu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu