Ekonomi

Nurus’tan Sürdürülebilirlik Yolunda Dev Bir Adım Daha

Türkiye’nin öncü profesyonel mobilya üreticisi Nurus, sürdürülebilirlik ve kaynak idaresi alanında değerli bir çalışmaya imza atarak Istrich Güç ve Göze Güç iş birliğiyle 2.4 mega watt büyüklüğünde yıllık 3 bin 200 MWh (milyon watt saat) üretim kapasiteli “Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali” projesini hayata geçirdi. Nurus’un Ankara Sincan’da yer alan fabrikasının çatısında kurulan 18 bin 500 metrekarelik güneş paneli yatırımı ile 2 bin 200 ton karbondioksit salınımı engellenerek, her yıl 37 bin ağacın sağladığı pak hava kurtarılacak.

1927 yılından bugüne yenilikçi ve yaratıcı dizaynlara imza atan Nurus, dünyamızın geleceği ve sürdürülebilirlik yolunda büyük bir adım daha attı. Daha yaşanılabilir bir dünya ve gelecek için yenilenebilir güç kaynaklarını tercih eden Nurus’un İdare Şurası Lider Yardımcısı ve Baş Dizayncısı Renan Gökyay ile Göze Güç İdare Şurası Lideri Arda Gökçe’nin imzaladığı mutabakatla “Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali” projesi hayata geçirildi. Nurus, Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan tesislerinde gerçekleştirilecek güneş paneli yatırımı ile yıllık elektrik tüketiminin yüzde 74’ünü karşılamayı planlıyor. Bu yatırım ile güç maliyetlerinin düşürülmesi ve karbon emisyonunun azaltılması ile her yıl yaklaşık 37 bin ağacın sağladığı pak havanın kurtarılması amaçlanıyor.

Renan Gökyay: “Elektriğimizi yüzde 100 yenilenebilir enerjiden sağlamak planlarımız arasında”

Tasarım, inovasyon ve AR-GE çalışmalarının da temelindeki bakış açılarından biri olan sürdürülebilirlik yaklaşımı, şirketin başka çalışmalarında da temel alınıyor. Üretimde kullandığı gereçlerin milletlerarası norm ve standartlara uygun, sertifikalı, geri dönüştürülebilir ve tabiat dostu olmasına dikkat eden Nurus’un İdare Şurası Lider Yardımcısı ve Baş Dizayncısı Renan Gökyay “Bu yatırımımız ile güç masraflarımızı yaklaşık yüzde 74 oranında düşürürken hem Nurus’un hem de dünyamızın sürdürülebilirliği ismine kıymetli bir adım attığımıza inanıyoruz. Yıllık 3 milyon 200 bin kWh güç üretimi öngörüyoruz. Yenilenebilir güç kullanımımız ile karbon emisyonu manasında yaklaşık 2 bin 200 ton azalma sağlayıp, Türkiye’ye örnek olmayı amaçlıyoruz. Nurus olarak elektriğimizi yüzde 100 yenilenebilir güçten sağlamak, planlarımız ortasında yer alıyor. Nurus, bütünsel sürdürülebilirlik anlayışı ile yönetiliyor, çevresel sorumluluklarımızın yanında, ekonomik ve toplumsal sürdürülebilirliği de bir ortada düşünüyoruz. Bu projede iş birliği içinde olduğumuz Istrich Güç ve Göze Enerji’ye teşekkür ederiz” dedi.

Nurus, Greenguard ve Greenguard Gold sertifikalarıyla eserlerinin etrafa karşı hassaslığını koruyor. FIRA (Mobilya Sanayicileri Derneği / Furniture Industry Association) ve BIFMA (İş ve Kurumsal Mobilya Sanayicileri Derneği / Business and Institutional Furniture Manufacturers Association) üyesi olan Nurus Entegre Kalite İdare Sistemi’ne, ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 dokümanları ile GS, TSE ve kimi eserlerinde CE sertifikalarına ve Türk Standartları Enstitüsü tarafından birinci kere düzenlenen TS EN ISO 9241-5 Ergonomi Sertifikası’na da sahip. Ağır üniversite sanayi iş birliklerinin yanında Gökyay Vakfı üzerinden de çeşitli toplumsal yatırım programlarını yönetiyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu