Haber

Meksika, Peru’nun Büyükelçisini Geri Çekme Kararından Memnun Kalmadı

MEKSİKA, 26 Şubat (Xinhua) — Meksika, Peru’nun Meksika Büyükelçisini kalıcı olarak geri çekme ve iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri maslahatgüzar düzeyine indirme kararından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Meksika Dışişleri Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Meksika’nın “her iki halkın yararına olan diplomatik iletişim kanallarını açık tutma” arzusunu yinelediğini söyledi.

Meksika’nın iki halk arasındaki ilişkileri ilerletmek ve And Dağları ülkesinde yaşayan Meksika toplumuna hizmet etmek amacıyla Peru’daki diplomatik ve konsolosluk temsilciliğini sürdüreceğinin belirtildiği açıklamada, kız kardeş ile yaşanan ihtilafa bir an önce demokratik çözüm bulunması temennisinde bulunuldu. Latin Amerika ülkesi ifade edildi.

Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte, Meksikalı mevkidaşı Andres Manuel Lopez Obrador’un hükümetine karşı “kabul edilemez soruşturmaları” defalarca reddetmesinin ardından, Cuma günü Meksika büyükelçisinin “kalıcı olarak geri çekildiğini” duyurdu.

Meksika ile Peru arasındaki ilişkiler, eski Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun 7 Aralık’ta görevden alınmasının ardından son aylarda gerilmişti. Obrador, Castillo’nun Peru Kongresi darbesinin kurbanı olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu