Teknoloji

Mars’ın Ay Deimos’unun Şimdiye Kadarki En Net Resmi

Halihazırda birçok araç gönderdiğimiz ve önümüzdeki yıllarda insan göndereceğimiz Mars, Phobos ve Deimos İki uydusu vardır. Asteroid mi yoksa Mars’tan kopuk mu olduğu bilinmeyen patates şeklindeki bu iki uydu, uzun yıllardır bilim insanlarını sorguluyor.

Şimdi de Deimos’un yepyeni bir fotoğrafı çekildi. Araştırmacılara ayın oluşumu ve diğer detaylar hakkında bilgi veren görüntü, Deimos’un şu ana kadarki tek görüntüsü olma özelliğini taşıyor. en net fotoğrafde kaydedildi.

İşte Deimos’un sadece 100 kilometre öteden çekilmiş en net görüntüsü

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Mars görevi için gönderildi umut sondası 2020’de uzaya gönderildi ve 2021’de Kızıl Gezegene ulaştı. Araç o zamandan beri gezegeni inceliyor. Ancak geçen yaz dikkatini Mars’ın uydusu Deimos’a çevirdi. Sonda tarafından uyduya birkaç uçuş da yapıldı. 100 kilometreye yaklaşıyortedarik edilen.

Sondanın Deimos’a bu kadar yaklaşması, bilim adamlarının uyduyu taramak için gemideki aletleri kullanmasına izin verdi. Şimdiye kadarki en ayrıntılı görüntü başarmasına izin verdi. BAE Başbakanı ve Dubai hükümdarı Muhammed bin Rashid al-Maktoum’un paylaştığı fotoğraf, Deimos ve Mars’ı ortaya çıkararak görsel bir şölen oluşturuyor.

Bunlara ek olarak 12,4 kilometre çapındaki Deimos’un Mars’ın etrafında 30,3 saatte bir döndüğünü söylesek de fotoğraf, Deimos’un gezegenin bir parçasından ziyade Mars’ın yörüngesine yakalanmış bir asteroit olabileceği teorisini güçlendiriyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin uzay sondasının uyduya yakın uçuşlarından elde edilen sonuçların detayları yarın Avrupa Jeofizik Birliği konferansında paylaşılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu