İş

Kadın girişimciler ‘İyi İşler’le güçleniyor

İSTANBUL (İGFA) –Boyner Grup’un 2015 yılında başlattığı ve KAGİDER iş birliğiyle 2018 yılından bu yana sürdürdüğü “İyi İşler: Gıda Dışı ve Elektronik Perakendede Kadın Girişimcilerin Güçlendirilmesi Programı”nın yedinci dönem başvuruları 4 Eylül’de başladı.

“İyi İşler” projesi ile dokuma, hazır giyim, ayakkabı, çanta ve aksesuar alanlarında çalışan kadın girişimcilerin ve tedarikçilerin sürdürülebilir iş modelleriyle iş kapasitelerini artırmaları hedefleniyor.

Her yıl ortalama 30 başvurunun kabul edildiği projede bu yıl deprem bölgesinden 10 kadın girişimci veya kooperatif doğrudan “İyi İşler”e dahil olacak.

“İyi İşler” projesine katılan kadın girişimciler, bağlantı, stratejik planlama, büyüme ve yeni yatırımlar için finansal kaynaklar, sözleşme ve iş hukuku, borçlar ve vergi hukuku gibi 21 farklı konuda 9 haftalık kapsamlı bir eğitim verilerek güçlendiriliyor. Eğitimi başarıyla tamamlayan kadın girişimciler “İyi İşler” sertifikası almaya hak kazanıyor.

Kadın girişimcilerin farklı alanlardaki gelişimlerini, rekabette farklılaşmalarını ve pazara erişimlerini güçlendiren “İyi İşler” projesinden mezun olan kadın girişimciler, Boyner Grup’un online kanallarından da yararlanıyor. Âlâ İşler girişimcileri milyonlarca Boyner Grup müşterisine ulaşırken, aynı zamanda pazara erişim ve tanıtım faaliyetlerinden de faydalanabiliyor.

Boyner Kümelenme Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamanın en değerli koşullarından birinin kadının ekonomik bağımsızlığı olduğunu vurguladı. Mesela mezun girişimcilerimizin kadın istihdam oranı yüzde 66 ile Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde. “İyi İşler”i sadece bir eğitim programı olarak görmüyoruz. Burada geliştirdiğimiz uzun vadeli ilgi olağanüstü bir dayanışma ortamı yarattı, tam anlamıyla bir kardeşlik bağı oluşturduk. Programa bu yıl deprem bölgesinden kadın girişimcilerin de katılması projeyi daha da anlamlı hale getirecek. Aramızdaki bu güçlü bağ, sadece deprem bölgesindeki kadın girişimcilerin işlerini geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda bölgedeki kadınların kalkınmasına da temel oluşturacak.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu