Haber

İsrail Milli Güvenlik Bakanı Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya Baskın Yaptı

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, bu sabah yoğun polis koruması altında Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeineh, baskına tepki göstererek, “Filistin halkının gözü üzerlerinde” dedi.

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir liderliğindeki düzinelerce aşırı sağcı İsrailli, bu sabah yoğun polis koruması eşliğinde işgal altındaki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. Ben-Gvir kutsal bölgeye girdikten sonra daha fazla İsrailli Yahudinin yerleşkeye girmesine izin verildi. Burada bir süre kalan Yahudiler, polis koruması altında ayinlerini gerçekleştirdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nabil Ebu Rudeineh, yaşananların kutsal yere apaçık bir saldırı olduğunu belirterek, “Ben-Gvir’in erken saatlerde Mescid-i Aksa’ya hırsızlarla girmiş olması gerçeği değiştirmeyecek. Orada İsrail’in egemenliğini empoze etmeyeceğini de belirterek, “Filistin halkının gözü onların üzerinde” dedi.

Ebu Rudeineh, başta ABD yönetimi olmak üzere uluslararası toplumun Kudüs’teki durumu korumak için Ben-Gvir’in kutsal mekana yönelik saldırısına acilen müdahale etmesi gerektiğini belirterek, “Mescid-i Aksa’yı yıkmak ateşle oynamaktır. Bölgeyi ve herkesi etkileyen sonuçlar, din savaşına yol açacaktır” dedi. – KUDÜS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu