Ekonomi

İş dünyasından OTP’ye ilk yansımalar: Kazanan Türkiye olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orta Vadeli Programı (OVP) kamuoyuna duyurdu. OVP’nin ardından ilk açıklamalar iş dünyasından geldi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “3 Yıllık Orta Vadeli Program (OVP), piyasa beklentilerinin yönetilmesinde önemli bir çıpa görevi görecek. OVP ile birlikte enflasyona ilişkin bozulan beklentilerin olumlu seyredeceği yeni bir dönem başladı.”ifadelerini kullandı.

OVP’NİN TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

Avdagiç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün açıkladığı Orta Vadeli Programa ilişkin yazılı açıklamasında, 2024-2026 dönemini kapsayan programla “piyasanın duymak ve görmek istediği bir yol haritasının” çizildiğini belirtti.

OVP’de mali disiplin ve reel sektörün hassasiyetlerinin tutarlı bir şekilde ele alındığını kaydeden Avdagiç, “Orta Vadeli Program ile enflasyonu tek haneye düşürecek kararlı adımlar planlanırken, üretimi, ihracatı ve istihdamı destekleyecek seçici politikalar planlanıyor. Gündemde.”

Avdagiç şunları söyledi:
“Sürdürülebilir ve kalıcı büyüme için yapısal reformlara odaklanmayı uygun buluyoruz. Hedeflerin gerçekçi ve tutarlı belirlenmesi pazarın ufkunu netleştirecek. İş dünyası olarak yeni yatırım planlarımızla OVP’deki hedeflerde yer alacağız” “

Programın Cumhurbaşkanlığında yapılıyor olması ve Sayın Cumhurbaşkanımızın da programa katılması programın kararlılığının göstergesidir. Makroekonomik hedefleri, öncelikleri ve önlemleri kapsayan geniş kesimlerin katılımıyla oluşturulan bir OVP oldu. Değerli başlıklarına baktığımızda piyasaları ikna edebilecek bir program olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizin mevcut ekonomik durumu göz önüne alındığında ağırlıklı olarak enflasyon ve tasarruf odaklı bu programa büyük önem veriyoruz. Geleceğe inançla ulaşabilmemiz için MTP’nin tavizsiz uygulanması gerekiyor. OVP taviz vermeden uygulanırsa kazanan Türkiye olacaktır.

ASKON Genel Başkanı Aydın, konuya ilişkin şunları söyledi;
OVP’nin hazırlık aşamalarında Genel Başkan Yardımcımız Cevdet Yılmaz geniş bir mutabakatla çalışmaları yürüttü. Sayın Cumhurbaşkanımızın programa katılımı programa verilen önemi ve programın kararlılığını ortaya koymaktadır. Program hazırlanırken hemen hemen tüm bölümlerin görüşleri hızla alındı. ASKON olarak iş dünyasını temsil edecek önerimizi sunduk. Bunun etkilerini bugün açıklanan OVP’de görüyoruz.


 

OVP odunsuz uygulanmalı, kaynaklar verimli kullanılmalı
OVP ile nihai hedef belirlenir; Enflasyonla ilgili çabalar. İlk aşamada yüzde 65’e ulaşacak enflasyonu düşürmek, büyümede yüzen 5 bandını yakalamak, ilk yıl ihracatta 265 milyar dolar, 2026’da 300 milyar dolar hedefine ulaşmak, ithalatı yüzde 400’de sınırlamak. milyar dolar, üç yılda istihdamı 1,5-2 milyon kişi artırarak 3 trilyona çıkarmak. Yaklaşan depremin yol açtığı bütçe açığını kapatmak için. Bütün bunlar ülke olarak kaynaklarımızı verimli kullanmamızın son derece değerli olduğunu gösteriyor. Bu nedenle OVP’yi çok önemsiyoruz ve tek haneli enflasyon görmek istiyorsak odunsuz uygulanması gerektiğini düşünüyoruz.

Piyasaları ikna etmek önemli
Piyasaları ikna edip etmeyeceğini daha detaylı bir inceleme sonrasında değerlendirebiliriz. Bazı değerli başlıkları incelediğimizde ifade edilen görüşlerin OVP’de yer aldığını görüyoruz. Belirsizlik ortamının ortadan kalkması ve öngörülebilirliğin oluşması biz iş insanları için son derece değerli. Aslında bu unsurlar tüm ekonomiler için çok değerlidir. OVP programında makroekonomik hedefler, öncelikler ve tedbirler net bir şekilde belirlenmiştir. Ülkemizin mevcut ekonomik kuralları göz önüne alındığında, büyüme ve cari açık denklemi, enflasyon ve sarsıntı tüketimi hariç tutularak mali disiplin ve tasarrufa odaklanılıyor. Elbette maliye politikaları, para politikaları, tasarruflar, yapısal reformlar, istihdam gibi konularda planlama yapmak mali disiplinin sürdürülmesine değerli katkılar sağlayacaktır. Programın imtiyaz uygulamasıyla kazanan Türkiye olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu