Haber

İran, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı kararına karşılık vereceklerini duyurdu

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, ülkesinin nükleer faaliyetlerini denetleyen Memleketler arası Atom Gücü Ajansının (UAEA) İdare Heyetinde Tahran aleyhinde alınan kararın “siyasi” olduğunu ve karara karşılık vereceklerini söyledi.

İran devlet televizyonunun haberine nazaran, Abdullahiyan, İran’ı ziyaret eden Umman Dışişleri Bakanı Bedr bin Hamed el-Busaidi ile başkent Tahran’da bir ortaya geldi.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Abdullahiyan, UAEA İdare Şurasında İran aleyhinde alınan karara değindi.

İki hafta evvel İran Dışişleri Bakanlığı ve Atom Gücü Kurumundan bir heyetin Viyana’ya giderek, Tahran ile UAEA arasında “güçlü bir iş birliği” konusunda mutabakata vardığını hatırlatan Abdullahiyan, “Buna rağmen ABD ve üç Avrupa ülkesi, İran’a azami baskı uygulamak, iç ortamı etkilemek ve ikiyüzlü siyasetlerini sürdürmek için İran aleyhine bir kararı masaya yatırdı ve Ajansı bir defa daha suistimal etti.” diye konuştu.

UAEA’nın “yapıcı olmayan bir karar aldığını” söyleyen Abdullahiyan, “Uluslararası Atom Gücü Ajansında İran aleyhine yapılan çalışmalar, Ajansın statüsünün suistimal edilmesi ve fonksiyonlarının siyasallaştırılmasıdır. Memleketler arası hukuka ve memleketler arası yükümlülüklerimize bağlı kalarak, bu gelişmelere karşılık vereceğiz ve faal tedbirler alacağız.” dedi.

Ülkesinde protestolar devam ederken gerçekleşen silahlı saldırılara da değinen Abdullahiyan, bu saldırıları “ABD ve üç Avrupa ülkesinin İran’a yönelik sürdürdüğü azami baskı” doğrultusunda değerlendirdiklerini söyledi.

Abdullahiyan, konuşmasının devamında, bölgedeki yabancı askeri güçlerin varlığını, Basra Körfezi ve Umman Denizi’ndeki barış, istikrar ve bölgenin güç güvenliğine yönelik bir tehdit olarak gördüklerini tabir etti.

Umman Dışişleri Bakanı Busaidi ise ülkesinin İran’a karşı yeterli komşuluk siyaseti benimsediğini ve Tahran ile ilgilerin ehemmiyetini hep vurguladığını belirtti.

Bölgedeki uyuşmazlıkların tek tahlil yolunun diyalog ve diplomasi olduğunu söyleyen Busaidi, “Pek çok zorluk ve farklılık var ancak bölgedeki ulusların çıkarına olduğu için bölgesel sularda ticaret güvenliğini sağlama konusunda iş birliği yapmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Ummanlı Bakan, her türlü terör ve şiddet hareketini kınadıklarını vurguladı.

İran ile UAEA ortasındaki uyuşmazlık sonucu İdare Heyetinde Tahran’a karşı ikinci karar alındı

İran’da UAEA’ya bildirilmemiş 3 yerde nükleer bulguların tespit edilmesi ve söz konusu nükleer bulgulara ilişkin Tahran yönetimine yöneltilen soruların istenilen düzeyde yanıtlanmaması taraflar arasında gerginliğe neden olmuştu.

Ajansın, Tahran’ın bu 3 yere ait yaptığı açıklamayı teknik olarak inandırıcı bulmadığını açıklaması üzerine, 8 Haziran’da UAEA Yönetim Kurulu, İran’a karşı karar almıştı. Bu gelişme üzerine İran, 9 Haziran’da Kapsamlı Ortak Eylem Planı olarak adlandırılan nükleer anlaşma kapsamında bu ülkenin nükleer programını denetlemek amacıyla Ajansın kullandığı kamera sistemleri başta olmak üzere çeşitli ekipmanları kaldırmaya başladığını duyurmuştu.

İran, 2 Kasım’da UAEA ile farklılıkları azaltmak için Viyana’ya bir heyet gönderdiğini duyurmuş, UAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi ise 9 Kasım’da yaptığı açıklamada, İran’ın son toplantıda “yeni bir şey sunmadığını” söylemişti.

İran’ı nükleer programı konusunda UAEA ile iş birliği yapmamakla suçlayan ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere, UAEA İdare Konseyine, İran’ın “UAEA ile derhal iş birliği yapmasını” vurgulayan bir karar hazırlamıştı.

İran’ın Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhsin Naziri, evvelki gün hususla ilgili yaptığı açıklamada, kararın “siyasi” olduğunu ve kabul edilmesinin İran ile UAEA ortasındaki yapan ilgileri etkileyebileceği ihtarında bulunmuştu.

UAEA İdare Konseyinde 17 Kasım Perşembe günü oylanarak 35 ülkeden 26’sının oyunu alan kararda, UAEA ile yeterli iş birliği yapmamakla suçlanan İran’a, “bildirilmemiş 3 yerde bulunan uranyum izlerinin varlığına ilişkin derhal kabul edilebilir bir teknik açıklama sağlama” daveti yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu