Teknoloji

İnsanlık Tarihinde Bir İlk: Spermsiz ve Yumurtasız Geliştirilen İnsan Embriyosu

Bilim dünyası son yıllarda tıpta büyük başarılar elde etmiş, hatta yapay organların yanı sıra yapay fare embriyoları üretmeyi de başarmıştır. Üstelik kök hücrelerden üretilen bu embriyolardan biri rahim dışında bile gelişmeye devam etti.

Bugün bilim dünyasından bir yandan etik tartışmaları alevlendirecek, diğer yandan insanlık tarihinde yeni bir dönemi başlatacak haberler geldi. tarihte ilk kez sperm veya yumurta kullanılmadan, kök hücrelerden sadece insan embriyoları üretildi.

Yumurtasız ve spermsiz insan embriyosu yaratıldı!

  • Geçtiğimiz aylarda oluşturulan yapay bir insan rahmi tesisi konseptinden görüntü.

Yeni başarı, Boston’daki Uluslararası Kök Hücre Araştırmaları Derneği konferansında Cambridge Üniversitesi ve California Teknoloji Enstitüsü’nden geldi. prof. Magdalena Żernicka-GoetzGoetz tarafından açıklanan başarılarını şöyle özetledi:

“Hücreleri yeniden programlayarak insan embriyosu benzeri modeller oluşturabiliriz.”

Goetz ve grubu, çalışmaları hakkındaki araştırmalarını şu anda yayınlamadı. Ancak şimdilik embriyonun gelişimine dair bazı detaylar paylaşıldı.

Bu süre zarfında embriyo gastrulasyon“Vücudun en temel yapı taşlarının oluşmaya başladığı” aşamaya geldi.

Bu aşamada, embriyonun artık atan bir kalbi veya beyni yoktur. Ama yumurta ve sperm hücrelerinin oluşumuna ayak basan odur. ilkel hücrelervarlığı gözlemlendi.

Araştırmanın bir diğer çarpıcı yönü: Bilim, hukukun ilerleme hızını aştı!

Bu ne anlama geliyor? Yasa koyucular ve düzenleyiciler yapay insan embriyolarını tamamen yasaklamadan veya izin vermeden önce, bilim dünyası tamamen yapay bir insan embriyosu yaratmayı başardı.

Yapay insan embriyoları için herhangi bir düzenleme bulunmazken, laboratuvar ortamında yetiştirilen doğal embriyolar için bazı düzenlemeler bulunmaktadır. Bunlardan en kıymetlisi doğal embriyodur. sadece 14 gün içinlaboratuvar ortamında yetiştirilebilir.

Yazımızı bitirirken tekrar hatırlatalım: Bu embriyo Herhangi bir çiftleşme olayı olmadan, yumurta veya sperm hücresi dahi kullanmadan yalnızca insan kök hücreleri aracılığıyla geliştirilmiştir. Artık tüm dünya embriyonun hangi aşamada gelişebileceğini takip edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu