Haber

Floresan yelekle çobanlar, reflektörlü küpelerle hayvanlar daha rahat görülebilir.

Denizli İl Jandarma Komutanlığı, hava karardıktan sonra yollarda sürü hayvanlarıyla çarpışmayı önlemek için “Yansıtıcı Küpe Projesi”ni hayata geçirdi.

Trafik Şube Müdürlüğü tarafından geliştirilen proje kapsamında ilk uygulama Pamukkale ilçesine bağlı Develi Mahallesi’nde çoban Adem Kirt ve sürüsündeki küçükbaş hayvanlar üzerinde denendi.

Adem Kirt’ün de hayvanların her iki kulağına yansıtıcı küpeler taktığı uygulamada floresan yelek de giydi. Karanlık ortamda yola çıkan sürünün sürücüler tarafından daha hızlı fark edildiği belirlendi.

İl Jandarma Komutanlığı, projeyi Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunulmak üzere Jandarma Genel Komutanlığı’na gönderdi.

Proje ile küçük ve büyükbaş hayvanlar için reflektörlü küpe üretilmesi ve bu konuda farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

Çoban Adem Kirt, gazetecilere yaptığı açıklamada, özellikle hava karardıktan sonra sürüyü gütmenin zorlaştığını, özellikle yola çıkmak zorunda kaldıklarında veya karşıdan karşıya geçmek zorunda kaldıklarında tehlikede olduklarını söyledi.

Reflektörler sayesinde sürücülerin artık kendilerini daha rahat tanıyabileceklerini ifade eden Kirt, “Çok faydalı bir proje. Akşamları genellikle sürülerimizi asfalta çıkarıyoruz. Bu küpeler ışık vurunca parlıyor. Biz de kullanacağız. Akşamları asfalta çıktığımızda yeleklerimiz.” söz konusu.

Otomobil sürücüsü Ömer Ay, hayvanların kulaklarındaki reflektörlerin yansıttığı ışık sayesinde sürüyü daha erken fark edip yavaşladıklarını kaydederek, uygulamanın özellikle kırsal kesimlerde trafik güvenliğini artıracağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu