Ekonomi

Fitch’ten bankacılık sektörü uyarısı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, yayımladığı raporda, bölümün 90 milyar dolarlık Döviz likiditesinin, piyasalardaki kısa müddetli bir kapanmayı ve döviz mevduatlarında yaşanacak ölçülü bir çıkışı karşılamak için kâfi olduğu; lakin nakit, yabancı bankalardaki ipoteksiz plasmanlar ve döviz swapı üzere yüksek kalitedeki döviz varlıklarının yılın birinci yarısı prestijiyle sırf 27 milyar dolar ile çok daha düşük düzeyde kaldığına işaret edildi.

Fitch, piyasadaki olumsuz gelişmelerin akabinde likiditenin süratle baskı altına girebileceği, bunun da hükümetin piyasaya müdahale riskini artıracağı ihtarında bulundu.

Fitch, bankacılık bölümünün yabancı para likiditesinin yaklaşık yarısının temel olarak döviz swap çizgileri üzere Merkez Bankası plasmanlarından, yaklaşık yüzde 25’inin de teminatsız Türk eurobondlarından oluştuğunu varsayım ediyor.

Kısa vadeli borcun 83 milyar dolar

Fitch, Türk bankalarının bir gerilim senaryosunda bu likiditeyi kullanma kabiliyetinin ise, Merkez Bankası’ndan döviz çekilmesi TCMB’nin döviz rezervlerini baskılayacağı için, belgisiz olduğunu tabir ederken; piyasalarda volatilitenin arttığı periyotlarda Türkiye’nin eurobondlarının likiditesinin de değerli ölçüde düşebileceği ihtarında bulundu.

Fitch, bankaların dış borcunun birinci altı ay sonunda 125 milyar dolara düştüğü, lakin kısa vadeli borcun 83 milyar dolar ile yüksek kalmaya devam ettiğini belirtti.

Fitch, 2023’te bölümün dış borcunun düşmeye devam edeceği ve kısa vadeye gerçek bir kayış olacağı iddiasında bulunurken, buna münasebet olarak riskten kaçınma eğilimini gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu