Ekonomi

Fed’in 2 numaralı adayından enflasyon yorumu

Fed Başkanı Philip Jefferson, ABD’de enflasyonun seyrindeki iyileşmenin bu yıl boyunca karışık olduğunu, ancak para politikasının ekonomiye nüfuz etmesinin zaman aldığını ve yolunda gittiğini söyledi.

Jefferson, Stanford Üniversitesi’ne bağlı Hoover Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, Mart ayında beklenmedik bir şekilde düşen ikinci el motorlu taşıt fiyatları dışında, ana iş kategorisindeki enflasyon düşüşünün beklenenden daha yavaş ilerlediğini belirtti.

Jefferson, para politikasının enflasyonu ve ekonomiyi uzun vadede ve farklı şekillerde etkilediğini, Fed’in hızlı sıkılaştırmasının etkilerinin önümüzdeki dönemde görüleceğini söyledi.

Biden’ın aday gösterdiği

ABD Başkanı Joe Biden, Philip Jefferson’ı ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı olarak aday gösterdi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Biden, göreve geldiklerinden bu yana kat ettikleri ekonomik gelişmelere dikkat çekerek, Jefferson’ı Fed Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığına aday göstermekten gurur duyduğunu belirtti.

Senato’nun geçen yıl Jefferson’ı Fed Yönetim Kurulu üyeliğine 7’ye karşı 91’lik güçlü bir oyla onayladığını hatırlatan Biden, Fed Başkan Yardımcısı adayının hızla onaylanmasını beklediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu