Ekonomi

Evergrande tahvil sahipleri Hong Kong’daki tasfiye hamlesine katıldı

Önemli bir gelişme olarak, Çin Evergrande’nin offshore tahvil sahiplerinden oluşan bir küme, emlak müteahhitine karşı bir tasfiye dilekçesini desteklemeye karar verdi. Konuya aşina kaynakların duyurduğu bu saldırı, Pazartesi günü Hong Kong mahkemesinde yapılacak duruşmada gerçekleşecek. Evergrande garantili offshore tahvillerde 2 milyar doların üzerinde tahvil bulunduran tahvil sahipleri kümesi, bunun mahkemenin derhal tasfiye kararı verme olasılığını artırabileceğine inanıyor.

240 milyar dolarlık varlığa karşılık 300 milyar dolarlık borcuyla dünyanın en borçlu yüklenicisi olan Evergrande, 2021’in sonlarında offshore borcunu ödeyemedi. Şirketin potansiyel tasfiyesinin, hassas olan Çin sermaye ve emlak piyasaları üzerinde önemli yansımaları olması bekleniyor.

Hedge fonları da dahil olmak üzere bir grup kalıcı olmayan tahvil sahibi, 23 milyar dolarlık borcu yenilemek için yaklaşık iki yıldır Evergrande ile görüşmelerde bulunuyordu. Ancak Aralık ayı başındaki son duruşmada tasfiye dilekçesine karşı çıkan grup artık tutum değiştirdi. Bu değişiklik, Evergrande’nin yeniden yapılanma planının, kurucusu Hui Ka Yan’ın şüpheli suçlar nedeniyle soruşturulmasının ardından Eylül ayı sonunda kesintiye uğramasının ardından geldi.

Son duruşmadan önce Evergrande, geçici grubun şiddetle karşı çıktığı bir son dakika borç yeniden yapılandırma teklifiyle tasfiyeden kaçınmaya çalıştı. Grubun danışmanları, bir planın tüm alacaklılar tarafından kabul edilmesi halinde Evergrande’nin Ocak ayında tasfiyeyle karşı karşıya kalacağını belirtmişti.

Yaklaşan duruşma öncesinde Evergrande mahkemeye herhangi bir yeni belge sunmadı. Ancak, önceki davranışına bağlı olarak şirket yine de dilekçe sahiplerinin konumunu etkileyebilecek geç bir teklif sunabilir.

Tasfiye dilekçesi ilk olarak Haziran 2022’de Evergrande’nin Fangchebao biriminin yatırımcılarından Top Shine tarafından, Evergrande’nin hisseleri kararlaştırıldığı gibi geri satın almadığını iddia ederek sunuldu. Evergrande, Top Shine’ın offshore borcunun yalnızca küçük bir kısmını temsil ettiğini savunsa da dava birkaç kez ertelendi.

Hong Kong Yüksek Mahkemesi Hakimi Linda Chan daha önce, somut bir yeniden yapılanma planı sunulmadığı takdirde Aralık ayındaki duruşmanın tasfiye kararından önceki son duruşma olacağını belirtmişti. Ancak Top Shine itiraz etmediği için bir erteleme daha verildi.

Top Shine o zamandan beri mülkiyet değişikliğine uğradı. Eski sahibi Lin Ho Man, yatırımının o zamanki genç yaşı nedeniyle öğrenilen bir ders olduğunu kabul ettikten sonra 2021 yılında şirketi sattı. Top Shine’ın yeni sahibi, Evergrande’ye yeniden yapılanma önerisini gözden geçirmesi için daha fazla zaman vermek de dahil olmak üzere tasfiye dilekçesine farklı yaklaşımlar düşünüyor. Ancak Top Shine durumla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı.

Moelis & Co ve Kirkland & Ellis’in de aralarında bulunduğu tahvil sahibi kümenin mali ve hukuk danışmanları da son gelişmeler hakkında yorum yapmadı. Pazartesi günü yapılacak duruşmanın sonucu hem paydaşlar hem de piyasa gözlemcileri tarafından büyük bir merakla bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu