Haber

Eskişehir’de Hz. Muhammed’e hakaret ettiği iddia edilen öğretim üyesi hakkında suç duyurusu

Eskişehir’de bir grup avukat, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Uğur Kutay’ın müfredat dışına çıkarak Hz. Muhammed’e hakaret içeren ifadeler kullandığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Eskişehir Adalet Sarayı önünde toplanan avukatlar adına basın açıklaması yapan Halil Yaşar, Kutay’ın ahlaki duyguları ve müktesebatı vahşice ayaklar altına alan menfur telaffuzunu kınadıklarını söyledi.

Mahkemelerin adil yargılanma ve hukuken milleti tatmin edecek bir karar vermeleri yönünde bir beklenti olduğunu belirten Yaşar, şunları kaydetti:

“Herkesin bildiği gibi bu nefret ve aşağılayıcı ifadeler, ‘ifade özgürlüğü’ bağlamında değerlendirilemeyecek saldırgan bir yaklaşımdır. Her bireyin kendi içinde gösterdiği hassasiyetimizi, bunun hiçbir şekilde mümkün olmayacağını hızla haykırmaktadır. İslam’la neredeyse yekpare olan kadim Anadolu kültürüyle yetişmiş bireyin, ‘Ben Müslümanım’ diyerek bu aşağılık söylemi kabul etmesi, benzer baskınların veya daha hafif veya daha ağır baskınların bir daha tekrarlanmamasını umarak kamu vicdanını temsil etmektedir. Şu anda fiilen burada olmayan ya da bu saldırıyı duymamış ama kalplerinin bizimle aynı istikamette olduğunu bildiğimiz milyonlarca insanın sözcüsü olarak, haklı tepkimizi ve sorumlu makamlardan beklentimizi beyan ediyoruz. .”

Açıklamanın ardından avukatlar, Uğur Kutay hakkındaki kabahat şikayet dilekçesini Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu