Yaşam

Elon Musk’ın İğrenç Davranışlarının Psikolojisi

Hepimiz onun adını her gün görüyoruz. Bir haber makalesinde, görselde veya tweet’te. Elon Musk şüphesiz günümüzün en çok konuşulan isimlerinden biri . Üstelik isminin bir araya geldiği konular da oldukça ilgi çekici.

İnsanlığı Mars’a götürmek ve koloniler kurmak UzayXsürdürülebilir ve yaşanabilir bir gelecek için teslabeyin-makine arayüzleri geliştirerek ‘beynimize bir çip takmak’. nöral bağlantı o kurdu. Nihayet kendi iddialarına göre ‘ifade özgürlüğü’ için. Twitter’ı satın aldı…Ama bütün bunlar olurken Elon Musk’ın imajı da defalarca değişti.

Gerçek dünyanın Iron Man’i, günümüzün Steve Jobs’ı, insanlığı düşünen bir dahi ve girişimci…

Bu ifadelerin her biri, özellikle son birkaç yılda popüler bir isim olmuştur. Elon Musk için sık kullanılan ifadelerI. Ancak özellikle son bir yılda bu ifadeler yer değiştirmiştir. ‘narsisist’ ‘bencil’ ‘manipülatif’ ‘dengesiz’ patronalınan ifadeler

Tesla ve SpaceX ile ilgili gündemler de zaman zaman tartışmalı olsa da her şeyin pimini çeken asıl gelişme Musk’ın bir anda ortaya çıkması. ‘Twitter’ı satın almayın’bir teklifti.

Twitter’ın satın alınmasının ardından yaşanan inanılmaz gelişmeler Musk’ın son darbesi oldu. ‘Kurtarıcı dahi’aynı anda görüntü Kötü, mahkum, narsist, çılgın bilim adamı‘ imajı haline geldi.

Peki Elon Musk’ın davranışları psikolojisi hakkında bize ne anlatıyor?

Bu soruyu cevaplamak için öncelikle Elon Musk’ın bazı özelliklerine ve davranışlarına kısaca bir göz atmamız gerekiyor.

 • Musk oldukça aceleci ve birisi dedi. Hemen hemen tüm şirketlerde İşleri hızlandırmak ve ‘istediği tarihte’ buluşmak için çalışanlarına baskı yapmak bilinen. Bunun en güncel örnekleri Twitter’da yaptığı açıklamalar ve Neuralink çalışmalarıyla grubu tartışmaya sokması ve gerçekçi olmayan bir çalışma/hedef çizelgesi belirlemesidir.
 • Kendi ideallerine ve hayalperestine çok bağlı birşey. Bu onu zaman zaman gerçeklikten uzaklaştırır. Yukarıdaki unsurun devamı olarak, bu hayalperest ve aynı zamanda idealist kişilik, şirketlerinde büyük sorunlara neden olur.
 • Şirketleri tarafından geliştirilen teknolojiler ve eserler hakkında yanlış bilgi yayarak aldatıcı olabilir . Bunun en güzel örnekleri Tesla, SpaceX ve Neuralink’te ‘bugün bu ürünü/teknolojiyi gösterecek’ dedikleri pek çok şeyin yıllar gecikmeyle geldiği yer. Bu manipülatif davranışlar bire bir kripto piyasası hakkındaÇok sık yaptığı bir dönemdi.
 • Otorite kavramıyla ilgili büyük sorunları var. şirketlerde en iyi teknik direktörlerYönetim kurulu üyelerinden veya kimden gelirse gelsin, kendilerinden başka bir fikre, amaca, beyana sabrı yoktur.
 • misk aynı sıklıkta kendi sözlerini çiğneyerek geri adım atabilir . Bu da karar mekanizmasının çok iyi çalışmadığını gösteriyor.
 • Genellikle Musk’ın çalışma ortamında ‘öfke patlamaları’ Yıllardır konuşulan konulardan biri. Öfkesini kontrol edemiyor ve ani kararlar alıyor. Bazen bu karar, bir çalışanı işten çıkarmak veya bir projeyi askıya almak kadar kesin olabilir.
 • Çalışanları işten çıkarmaktan bahsetmişken… Musk bu konuda oldukça duyarsız ve empatiden yoksun, tüm şirketlerinde yer almış. mobbinge karşı tutumunuzAyrıca çalışanlarını “istediği gibi çalışmazlarsa” işten atabilir.

Tüm bu özellikler ve davranışlar Çoğu zaman Musk’ın adının ‘narsist’ kelimesiyle yan yana gelmesine neden olur.

Narsisistik kişilik bozukluğu olan kişiler oldukça manipülatif, bencil ve öfkeli olabilirler;

 • kendine fazla yüklenme
 • Kendini herkesten üstün görmek ve kendi ideallerini manipüle ederek insanları kullanmak
 • Büyük bir ilgi ve beğeni ihtiyacı ve o tarafta davranış sergileme
 • Abartılı bir başarı ve yetenek duygusu
 • Sınırsız güç, seks, hoşluk fantezileri
 • Eleştiriye, kayıtsızlığa veya yenilgiye tepki olarak orta düzeyde kayıtsızlık veya öfke

gibi davranışlarla ilişkili bir kişilik bozukluğu olarak tanımlanır. narsistik kişilik bozukluğuMusk söz konusu olduğunda insanların pek çok şeye ‘evet’ demesini sağlıyor.

Musk’ın Mars vizyonu ve kendini konumlandırdığı yer ile elektrikli otomobillerin geliştirilmesinde kendisine atfettiği başarılar narsist davranışını ortaya koyarkenÇalkantılı özel hayatı da bize bu konuda bazı sinyaller veriyor.

Sürekli dikkat, tepki ve doğrulama için Twitter’da milyonlarla iletişim, her zaman kendi düşüncelerini doğrulayan tweetler atıyorBu tür davranışların yanı sıra eleştiriye asla tahammül edemeyeceklerini gösteren sayısız örnek, narsisistik kişilik bozukluğu olan kişilerde ortaya çıkan davranışlarla örtüşmektedir.

Elbette Musk’a narsisistik kişilik bozukluğu teşhisi koymak, herhangi bir değerlendirme ile yapabileceğimiz bir şey değil. Ancak bazı psikologlar ve psikiyatristler de ‘Müvekkilimiz olmadığı için teşhis koyamıyoruz’ deseler de ‘narsist davranışlar sergiliyorlar’açıkça söylüyorlar.

Narsisistik kişilik bozukluğu ile ilişkilendirilen ve birçok “liderde” gördüğümüz bir diğer “kişilik özelliği”, “güç zehirlenmesi” olarak bilinen “kibir sendromu”dur.

Özellikle yöneticiler, yargıçlar ve avukatlar, siyasi liderler ve şirketlerin üst düzey yetkilileri arasında görülebilen bu sendrom, kişinin kendi yeteneklerini ve yargılarını aşırı abartmasıHata yapacağını düşünmemek, her zaman haklı olduğuna inanmak, aşırı kibir ve gurur gösteren davranışlar sergilemek olarak özetlenir.

Elon Musk’ın yıllar içinde geldiği nokta, güç kazandıkça‘zehirlenmiş’ olabileceğini gösteriyor…

Ancak Musk’ın karakterini etkileyen ve geçtiğimiz yıllarda duyurulan bir sağlık sorunu da var;

Musk, geçen yıl Saturday Night Live’a katıldı. asperger sendromu olan beyan etmişti. İçinde bulunduğu durumu esprili bir dille anlatan Musk, şunları söyledi:

Saturday Night Live’ı sunmak benim için bir onur, bunu dürüstçe söylüyorum. Bazen bir şey söyledikten sonra ‘içtenlikle söylüyorum’ diye eklemem gerekiyor ki insanlar içtenlikle ne dediğimi anlasın. Çünkü her zaman çok çeşitli tonlamalarla konuşmuyorum. Bunun yeterli bir komedi aracı olduğu söylendi. Aslında, bu gece SNL’yi sunan ilk asperger hastası olarak tarih yazıyorum; en azından ilk itiraf eden kişi olarak. Bu yüzden bu gece konuklarla pek göz teması kurmayacağım.

‘tuhaf’ diyen ve utangaç, içe dönük, İletişim kurmakta zorlanan bir karakter olduğu telaffuzlarına da yanıt verdi.

Aynı konuşmanın devamında; Bazen garip şeyler söylediğimi veya paylaştığımı biliyorum. Beynim böyle çalışıyor, hepsi bu. Kırdığım herkese şunu söylemek istiyorum: Elektrikli arabaları yeniden icat ettim ve insanları roketlerle Mars’a gönderiyorum. Sakin ve normal bir insan olacağımı düşündün mü?“Durumunu açıkladı.

Peki Asperger sendromu tam olarak nedir ve karakter üzerinde ne gibi etkileri vardır? Kısaca özetlemek gerekirse Asperger sendromu, otizm spektrum bozuklukları olarak adlandırılan nörolojik bozukluklardan biridir. Doğuştan veya doğumdan sonraki ilk yıllarda ortaya çıkan nörogelişimsel fark.

Asperger sendromu olanlar;

 • Arkadaşlık kurma ve sürdürme sürecinde yaşanan zorluklar ve rekabet,
 • Başkalarının duygu ve düşüncelerini kavrayamamak, yani empati kuramamak,
 • sınırlı sayıda belirli bahislere takıntılı dikkat,
 • Düzensiz konuşma veya konuşmayı kendi çıkarlarına yönlendirme,
 • Karşı tarafın bahsettiği konuya odaklanamama,
 • Alkışlamak veya bir uzuv sallamak gibi tekrarlayan motor davranışlar
 • Göz kontağı kuramama ya da göz kontağını çok odaklanarak sürdürememe,
 • Alaycı veya ironi içeren dilin kullanımını anlamakta güçlük çekmek
 • Kişilerarası beklenen sonlara uymamak,
 • Mahremiyet duygusu eksikliği
 • Rutinlere aşırı bağlılık,
 • Sakarlık, ses tonunu duruma göre ayarlamakta veya tam olarak tutturmakta güçlük çekme,
 • İşitsel, görsel, koku, tat veya temas uyaranlarına karşı hassasiyet,
 • Sosyal farkındalık eksikliği ve sosyalleşmeye ilgi eksikliği
 • Beden dilini anlayamama, yüz ifadelerini değiştirmeme ve kendinden bahsederken mimik kullanmama ya da abartılı yüz ifadeleri kullanma

Bu da gibi bazı davranışsal ve bilişsel özelliklere sahiptirler. Musk’ın bazı davranışlarının sebebi nedir?anlamamızı sağlıyor.

Elon Musk şüphesiz tarihimizin en önemli karakterlerinden biridir. Kurduğu şirketlerle önemli başarılara imza attı. Atmaya devam ediyor. Maalesef aldığı kararlar ve attığı yanlış adımlar imajının zedelenmesine neden olmuştur.

Twitter’da yaptığı keyfi değişiklikler, ‘ifade özgürlüğü’ adı altında kitlelere zarar verecek adımlar atmak,binlerce çalışanı işten çıkarmak, Neuralink’teki ekipleri bu kadar büyük bir projenin programına baskı yapmak için aceleye getirmek, Tesla’ya tutamayacağı sözler söylemek, kripto pazarını manipüle etmek ve tüm bunları yaparken. her zaman ‘en iyi şeyi’ yaptığını düşünür,Musk için işlerin pek iyi gitmediğini gösteriyor.

Bu adımlardan ve yeni ‘kötü’ görüntüdenMusk ve şirketleri nasıl etkilenecek, bu kararlar hayatımızı nasıl etkileyecek, hep birlikte göreceğiz zamanla…

Kaynaklar:Business Insider, Wired, The Association for Business Psychology, NY Times, Time, International Institute for Management Development, APA Dictionary of Psychology

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu