Haber

Dünya Sulak Alanlar Günü’nde Doğaya Salınan İki Şahin

Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nda tedavileri tamamlanan iki şahin, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nde doğaya bırakıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’na getirilen Şahinler, tedavilerinin ardından doğaya bırakıldı. 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nde Antalya Doğal Yaşam Parkı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileri, Döşemealtı Mahallesi’nde bulunan Kırkgöz gölünde tedavi ve rehabilitasyon sürecini tamamlayarak uçma kabiliyetine kavuşan şahinleri doğaya saldı. Yetkililer, Dünya Sulak Alanlar Günü’nde kuşları Antalya’nın en değerli su kaynağının kıyısına bırakarak sulak alanların korunmasının önemine dikkat çekti.

SU HAYATTIR

Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi Şube Müdürü Veteriner Hekim Dr. Aygül Arsun, “Su hayattır. Canlıların en temel yapı taşı sudur” diye söze başladı. Arsun, “Bugün 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle burada toplandık. Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü tarafından tedavi edilmek üzere Doğal Yaşam Parkımıza getirilen şahinleri bu güne özel yeniden doğaya saldık. Tüm yaşam alanları ile bir bütün olan sulak alanlar yaşamın merkezi konumundadır. İnsanlığın kesinlikle koruması gereken en önemli değer olduğunu düşünüyorum” dedi.

ŞAHİNLERİ ÖZEL GÜNDE DOĞAYA BIRAKTIK

Antalya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İsmail Kaya, özel bir günde doğanları doğaya kavuşturduklarını söyledi. Kaya, “Kızıl Şahinlerin göç yollarında zaman zaman yaralanmalar oluyor. Tebligatlar geliyor, ekiplerimiz gidip hayvanı alıp Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’na teslim ediyor. Buradaki gruplar güzelleştirme ve rehabilitasyon sürecini tamamlıyor. Uçma yeteneği kazananlar doğaya bırakılıyor, uçamayanlar ise hayatlarının sonuna kadar Antalya Doğal Yaşam Parkı’nda bakılıyor. Bu gün uçma yeteneği kazanan iki şahini sulak alanlar gününde doğaya saldık.”
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu