Ekonomi

Çin Varlık Fonu borsalardaki düşüş için harekete geçti

Çin’in kamu varlık fonu, borsalardaki düşüşü önlemek için bir adım olarak borsalara yatırımlarını artıracağını duyurdu.

China Investment Corporation’a (CIC) bağlı Huijin Merkezi Yatırım Fonu, piyasalarda istikrarın korunmasına yardımcı olmak amacıyla Hong Kong, Şanghay ve Sincan borsalarındaki hisse alımlarını hızlandıracağını duyurdu.

Çin’in bakanlıklar ve kamu işletmelerinde stratejik yatırımları bulunan fonun devreye alınacağını açıklaması piyasalarda toparlanma etkisi yarattı.

Açıklamanın ardından Hong Kong Borsası Hang Seng Endeksi yüzde 3,9, Şangay Borsası Bileşik Endeksi yüzde 3,2 ve Sincan Borsası A Sınıfı Endeksi yüzde 4,6 değer kazandı.

Hong Kong, Şangay ve Sincan borsalarında işlem gören en büyük 300 şirketi sıralayan CSI 300 Endeksi de yaklaşık yüzde 3,4 arttı.

2021 yılı başından bu yana yüzde 38 oranında değer kaybeden CSI 300 endeksi bu hafta son 5 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) tarafından yapılan açıklamada, fonun kararının memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Açıklamada, “Hisselerin tarihi düşük seviyesinin orta ve uzun vadeli yatırım değerini artırdığı” değerlendirildi.

Çin’de merkezi hükümetin geçen yılın sonundan bu yana borsalarda devam eden düşüş ve satış döngüsünü kırmaya yönelik adımlar attığı görülüyor.

CSRC, 28 Ocak’ta stratejik yatırımcıların borç ve takas işlemlerinde satım kısıtlamalı hisse senedi opsiyonlarını kullanmasını yasakladığını duyurdu.

Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs’ın iddialarına göre Çin Merkez Bankası, China Investment Corporation ve devlete bağlı şirketler, borsalardaki satış baskısını önlemek amacıyla geçtiğimiz ay yaklaşık 70 milyar yuan (9,8 milyar dolar) değerinde hisse satın aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu