Haber

ÇİM BİÇME MAKİNESİ OLAN ‘FORMULAZ’ AHŞAP ARAÇLA TEPELERE DE ÇIKABİLİR

RİZE’nin Çamlıhemşin ilçesinde mobilya ustası Ali Osman Kurkut, ‘Formulaz? Ahşap arabasına lastik tekerlekler taktı ve onu bir çim biçme makinesiyle çalıştırdı. ‘Go-kart’ görünümlü ahşap araba tasarlayan ve saatte 50 kilometre hıza ulaşan Kurkut, “Burada bütün ahşap arabalar yokuş aşağı gidiyor ama yukarı çıkamıyor. Biz bunu çim biçme makinesiyle başardık. Görenler görsün.” Sürmek için sıraya giriyor” dedi.

‘Laz Rallisi’ ve ‘Formulaz’ mı? Rize adı verilen ahşap otomobil yarışlarına ev sahipliği yapan Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki mobilya ustası Ali Osman Kurkut, ağabeyi Serhat Korkut ile çıkmakta zorlandıkları lastik tekerlekli ahşap arabalarını aldıkları çim biçme makinesiyle güçlendirdi. Kurkut kardeşler, tasarladıkları ‘go-kart’ görünümlü, saatte 50 kilometre hıza ulaşan ahşap araba ile yokuşları tırmanmayı başardı.

‘MOTORUNU KAPATMAK İÇİN TAKTIK’

Ahşap arabanın ilgi odağı olduğunu belirten Ali Osman Kurkut, ‘Bütün ahşap arabalar yokuş aşağı gider ama yukarı çıkamaz. Fark yarattık. Araca yokuş çıkabilmesi için motor taktık. 15 gün çalıştık ve aracı hazırladık. Çim biçme makinesi aldık, söküp tahta arabaya monte ettik. Sonunda başardık. İnsanlar araba kullanmak için sıraya giriyor. Ahşap arabaların motorlu versiyonu haline geldik” dedi.

karacasuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu