Haber

Bakan Varank: Uzay yolculuğu adaylarımızın ikisi de erkek

ensonhaber.com

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 24 TV’de değerli açıklamalarda bulundu.

“Türk uzay yolculuğu adaylarımızdan ikisi, ikisi de erkek”

Bakan Varank, “Türk uzay yolculuğu adaylarımızdan ikisi, ikisi de erkek”İfadesinde şu ifadeleri kullandı:

“İlk etap teknoloji yarışlarından oluşuyor. İlk yıl teknoloji yarışlarına çok mütevazı bir sayı ile başladık. Yani TEKNOFEST’e 10’dan fazla kategoride sınırlı sayıda 20 bin öğrenci ile başladık. 300 binden fazla takım ve 1 milyondan fazla yarışmacı başvurdu.Ve ilk yıl 1 milyona yakın ziyaretçiyi burada ağırladık.İlk yıl ağırladığımız ziyaretçi sayısı kadar sadece yarışlara başvuran gençlerimiz oldu. İnsansız sualtı araç yarışlarından çip tasarımına, roket yarışmalarından insanlık yararına teknolojilere kadar 41 farklı kategorideki bu yarışmalara gençlerimizi davet ediyoruz. teknolojiler ve rekabet… Sonuç olarak gençlerimiz büyük bir deneyim kazanıyor ama aslında Türkiye’nin geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirmeye başlıyoruz, geleceğin Selçuk Bayraktarlarını ve Aziz Sancarlarını yetiştirmeye başlıyoruz. Onlara takım oyunları öğretiyoruz. Bakın dün TÜBİTAK’ın Gebze yerleşkesindeydim, iki yarış var. Bunlardan biri de elektrikli araç yarışması. Elektrikli araçların tasarımını en verimli şekilde ölçen bir yarışma. Hyper-Lup teknolojisi, yani yer altı tünellerinden insan ve eşya taşıyabilmeniz için teknolojinin geliştirilmesine yönelik bir yarışma. Şu anda gündemde bu.”

“Genç kardeşlerimizin ve ailelerinin bilim, teknoloji ve geleceğin trendleri ile vakit geçirmelerini sağlayacak etkinlikler düzenliyoruz”

TEKNOFEST’in açılış töreninin kötü hava koşulları nedeniyle yarına ertelendiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, şunları söyledi:

“Bugün burada paylaşacağımız Türk uzay yolcuları hakkında bilgiler olacak. Yanında aslında uzayda kullanacağımız Hibrit roket örneği var. Burası TÜBİTAK ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı standı. Burada, TEKNOFEST’e gelen genç kardeşlerimiz ve aileleri bilim, teknoloji ve geleceğin trendleri ile vakit geçiriyorlar TEKNOFEST 27 Nisan ortasından 1 Mayıs’a kadar İstanbul Atatürk Havalimanı’nda başladı. Açılış töreni yapacağız ama hava yağmurluydu. Yarına erteledik ama bu vatandaşlarımızın ilgisini azaltmadı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu