Ekonomi

Astana’da dörtlü görüşme başladı

Kazakistan’ın başkentinde Suriye ile 20’nci Astana görüşmeleri kapsamında Türkiye, Rusya, İran ve Şam yönetimi arasında Suriye-Türkiye normalleşmesi için “Yol Haritası”nın masaya yatırıldığı dörtlü görüşme gerçekleştirildi. bağları tartışıldı.

TSİ ile saat 12.00’de başlayan görüşmede Türkiye, Rusya, İran ve Esad yönetimi heyetleri baş başa masaya oturdu.

Türkiye’yi Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar başkanlığındaki heyetin temsil ettiği toplantıda, Rus heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, İran Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Danışmanı Ali Asgar Haji, Şam heyetine ise Dışişleri Yardımcısı Yardımcısı başkanlık etti. Bakan Ayman Susan.

Basına kapalı yapılan toplantıda, Suriye-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesine yönelik “Yol Haritası” masaya yatırıldı.

Türkiye, Rusya, İran ve Suriye Dışişleri Bakanları, 10 Mayıs’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da meydana gelmişti.

Görüşmenin ardından Türkiye-Suriye bağlantılarının geliştirilmesine yönelik bir yol haritası hazırlanmasına karar verildi. Yol haritasının hazırlanması ve sürecin kademeli olarak ilerletilmesi amacıyla ilgili kurum olarak dışişleri bakan yardımcıları ile savunma ve istihbarat bakanlığının katılımıyla 4’lü bir komite kurulmasına karar verildi.

Bugün başlayan ve yarın sona erecek olan 20’nci Astana görüşmelerinde, Suriye çevresindeki bölgesel durumun değişimi ve sahadaki son gelişmeler ele alındı.

Bunun yanı sıra insani durum, ülkenin yeniden inşası ve Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüş koşullarının oluşturulması konularının yanı sıra Suriye’de terörle mücadele, rehinelerin serbest bırakılması ve kayıp şahısların aranması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu