Haber

AK Parti Sözcüsü Çelik, MKYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu: (4)

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklayacağı vizyon dokümanına ait yaptığı değerlendirmede, “Karşımıza bir vizyon çıkarsa o vizyon temelinde rekabet etmek için siyaset üretmek için siyasi mücadele için sabırsızlanırız.” dedi.

Çelik, parti genel merkezinde, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti Merkez Karar ve İdare Konseyi (MKYK) toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenledi.

Pençe-Kılıç Operasyonu’na ilişkin Pentagon’dan ve Beyaz Saray’dan farklı açıklamalar geldiği hatırlatılan Çelik, şöyle konuştu:

“Tabii ki Beyaz Saray açıklaması daha doğru bir açıklama. Türkiye’nin kendini savunma hakkı var ve terörle gayret hakkı var ancak Pentagon açıklamasında şöyle bir durum var, bizim terörle uğraştaki askeri operasyonlarımızın kendilerini tehlikeye attığını söylüyorlar ki bu türlü bir şey kelam konusu olamaz. Operasyonlar terör örgütünün kelamda karargahlarına dönük noktasal operasyonlardır. İkincisi de bu türlü bir durum varsa siz bu terör örgütlerine bu kadar yakın yerde ne yapıyorsunuz? Üstelik bu terör örgütleri sizin müttefikiniz olan Türkiye’ye saldırırken bunu niçin seyrediyorsunuz?”

Yapılan açıklamaların, “Burnumuzun tabanında terör örgütü var ve biz bunlara karışmıyoruz ya da bunlara dayanak veriyoruz.” itirafı olduğu değerlendirmesinde bulunan Çelik, “Burnunuzun tabanında terör örgütü varken bunlara müdahale etmemeniz bizim güvenliğimizi tehlikeye atıyor.” dedi.

“Terör örgütünün literatürüyle açıklama yapılması vahimdir”

Bazı baroların askeri operasyonlar için “savaş politikası” ifadesi kullanması ve operasyonların durması yönünde çağrı yapmasına ilişkin değerlendirmeleri sorulan Çelik, baroların hukuk kurumları olduğunu hatırlattı.

Çelik, “Adında baro olanların terör örgütünün kullandığı kavramları ve literatürü kullanarak açıklama yapması son derece vahimdir ve bunların hukuk dışında öbür birtakım angajmanlarla hareket ettiğini gösteriyor. PKK terör örgütünün talimat verdiği kesitlerin yaptığı açıklamalardaki lisanın birebirini bunlarda görüyoruz. Halbuki hukuk tertiplerinin hukuk devleti, hukukun üstünlüğü temelinde bir lisan kullanmaları gerekir.” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 3 Aralık’ta vizyon belgesi açıklayacağı hatırlatılan Çelik, siyasetin ve Türkiye’nin dünyanın değişimiyle birlikte gelen yeni sorunlar ve yeni meydan okumaların bulunduğunu, bu meydan okumalara karşı siyasetin önereceği çözüm konusunda yarışmak istediklerini söyledi.

Çelik, “Karşımıza bir vizyon çıkarsa o vizyon temelinde rekabet etmek için siyaset üretmek için siyasi uğraş için sabırsızlanırız. Biz kendimize güveniyoruz. Ürettiğimiz kapasiteye ve siyasi kabiliyetlerimize güveniyoruz. İnşallah yeniden bir zihni hudut projesi ile karşı karşıya kalmayız. Zira bu ‘Akşam dokuzda açıklama yapacağım.’ açıklamalarına benzemesin.” ifadelerini kullandı.

“Diplomasi tarihinde böylesine zavallı bir duruma çok az düşüldü”

Çelik’e “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile verdiği fotoğraf karesinden sonra Yunanistan’dan adım geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı Mısır’a gitti ve dediler ki, ‘Hem Türkiye ile olan tansiyonu, hem de Doğu Akdeniz’i görüştük.’ Çabucak gerisinden bu türlü bir atağın gerçekleşiyor olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bundan sonra evvel Mısır’a biz mi gideriz, yoksa Mısırlı devlet adamları mı Türkiye’de ağırlanır?” sorusu yöneltildi.

Çelik, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın en son düştüğü durumu izah etmek istediğini belirterek, diplomasi ve dış politika tarihinde böylesine “zavallı bir duruma” çok az düşüldüğünü söyledi. Ömer Çelik, Dendias’ın en son Libya’ya gittiğini, Trablus’ta uçaktan inecekken Libya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Necla Manguş’un orada olduğunu öğrendiğini, asıl amacının Bingazi’ye mesaj vermek olduğunu ve haber gelince havaalanında uçaktan inmediğini kaydetti.

Çelik sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çocukça bir halla uçağın kapısını kapattı ve uçağı havalandı. Tekrar Bingazi tarafına gitmek için iniş müsaadesi istedi. Libya Hükümeti iniş müsaadesini vermedi. Bunun üzerine Malta’ya gitti. Orada uçağın radarlarını kapatarak yani uçağa görünmez kılarak kendi akıllarınca, Libya devletinin egemenlik haklarını da çiğneyerek Bingazi’ye gitti. Artık böylesine bir Dışişleri Bakanı olabilir mi? Bir devletin diplomasisi, böylesine saçma sapan birtakım hareketlerle temsil edilebilir mi? Ne kadar zavallıca bir durum fakat bütün bunlar niçin oluyor? Zira rastgele bir tez temelinde hareket etmiyorlar. Tek hareket etme motivasyonları, ‘Türkiye aleyhine ne iş yaparız?’ Türkiye’nin Birleşmiş Milletlerin tanıdığı, meşru hükümetle yaptığı Akdeniz’deki muahedeyi berhava etmek üzere, Birleşmiş Milletlerin yasal olarak tanıdığı hükümeti yıkmaya çalışan Libya’daki öbür güçlere destek vermek için gidiyor. Şimdi bunun devamı nedir? Gitti. Zaten biz kendi aramızda şöyle bir espri yapmıştık. Cumhurbaşkanımızın, Mısır Devlet Başkanı ile tokalaşması gerçekleşince, demiştik ki, ‘yarın sabah Dendias oraya gider’ diye, hakikaten de öyle oldu. Şimdi buralarda da tabii ‘Türkiye’nin aleyhine ne yaparız? Türkiye’nin aleyhine hangi imzayı atarız ya da nasıl bir manipülasyon yaparız?’ diye bir motivasyon içerisinde oldukları için Türkiye ile Mısır arasında bir normalleşme olursa Yunanistan’ın Akdeniz’deki gayrimeşru ve gayrihukuki birtakım adımlarının boşa çıkmasından korkarak bunu yapıyor. Bunlardan hiçbir sonuç alamayacak, Libya’da da alamadı, öteki yerlerde de alamadı.

Bu bir devletin dış siyaseti değil. Bu bir çadır dış siyaseti. Büsbütün Türkiye aksiliğine, Erdoğan aykırılığına konumlanmış, kullandıkları lisan hiçbir halde saygın olmayan, biz Avrupalı muhataplarımızla görüştüğümüzde de herkes biliyor ki, bu Avrupa’nın şımarık çocuğu. Avrupa’nın da başına bela. Lakin birtakım kültürel kodlar, vesaire yüzünden, birtakım tarihî angajmanlar yüzünden bunları yönetim ediyorlar. Yunanistan’ın yapması gereken meselelerini Türkiye’de masada çözmektir. Türkiye aleyhine siz kimin peşinden giderseniz gidin, hiçbirinin size yararı olmayacaktır. 3-5 tane açıklama yaparlar, sizin sorunlarınızı çözeceğiniz şey budur.”

“Miçotakis ve Dendias havada dolaşmaktan yere inemeyecekler”

Çelik, Yunanistan’ın ekonomik kriz yaşadıkları ve doğal afetler yaşadıkları zaman Türkiye’nin bunu istismar etmediğini anımsatarak, şunları kaydetti:

“Şimdi Türkiye aleyhine yaptıkları bu faaliyetlerin hepsini not ediyoruz. Doğal ki hiçbirini unutmayacağız, hiçbirinden de sonuç alamayacaklar. Türkiye’nin normalleşme adımlarının arkasından Yunan Dışişleri Bakanı ya da Yunan Başbakanı o ülkelere gidecekse ya da Türkiye’nin öbür ülkelerle münasebetini geliştirmesinin akabinde şu anda tekrar o ülkelere gideceklerse ya da Türkiye’nin hali hazırda verimli ilişkisi olan ülkelerle daha ileri adımlar atmasının arkasından Miçotakis ve Dendias o ülkelere gidecekse şunu söyleyebilirim ki öyle adımlar atacağız ki Miçotakis ve Dendias havada dolaşmaktan yere inemeyecekler, bizim adımlarımızı takip etmek yüzünden.”

Herkes için gelecek günlerin daha iyi olmasını temenni ettiklerini kaydeden Çelik, “MKYK’mız ismine, Sayın Genel Liderimiz ve Cumhurbaşkanımız ismine bütün vatandaşlarımıza güzel dileklerimizi iletiyoruz, hepsine sevgilerimizi, hürmetlerimizi sunuyoruz.” dedi.

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu